به گزارش سرویس اجتماعی برنا، دکتر صادق واعظ ‌زاده در جمع رؤسای اندیشکده‌های مرکز با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: اجرای این سیاست‌ها، یک قدم در مسیر پیشرفت کشور است و شرایط را برای نیل به پیشرفت اسلامی ایرانی، فراهم می‌کند.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه، تدوین مبانی الگو در اندیشکده‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: مبانی الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی، مهم‌ترین بخش الگو است و نوآوری اصلی و تمایز الگو نسبت به مدل‌های موجود توسعه، عمدتاً ناشی از این مبانی است.

وی اظهار امیدواری کرد که ظرف سه ماه آینده، پیش‌نویس اولیه مبانی الگو در اندیشکده‌ها، بررسی و پس از طرح در شورای تلفیق و هماهنگی در شورای عالی مرکز مطرح شود.

رییس شورای عالی و رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، همچنین دستور کار دیگر مرکز را واکاوی انتقادی نظریه‌ها و تجارب توسعه برشمرد و با بیان اینکه مرکز تلاش دارد به دور از اقتباس از الگوهای دیگر از تجربیات و عبرت­های آنها استفاده کند، تصریح کرد: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید به لحاظ نظری و نیز در عمل، قابلیت رقابت با الگوهای توسعه‌ موجود را داشته باشد.

واعظ زاده در بخش دیگری از اظهارات خود، با تأکید بر اینکه طراحی و تدوین الگو، کار فوری و زودبازدهی نیست و نباید با شتابزدگی انجام شود، گفت: الگو باید از عمق نظری کافی برخوردار باشد و راه­ حل مسائل اساسی پیشرفت کشور را در همه عرصه ­ها در سطح ملی و بین‌­الملل ارائه دهد؛ از این رو، مساله‌شناسی الگو با مشارکت شخصیت­‌های علمی و مدیران راهبردی کشور، برنامه­ ریزی شده و اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به این که طراحی الگو، مطابق نقشه راه مربوط به پیش می‌رود گفت که در طول زمان تدوین الگو باید به سمت زمینه‌سازی برای پیاده‌سازی الگو حرکت کنیم. بدین منظور، مرکز از فعالیت‌ نهادها و مراجع رسمی کشور به ویژه دولت استقبال می­‌کند و آماده است کمک کند تا این زمینه‌سازی در جهت مبانی الگو انجام شود.