به گزارش سرویس اجتماعی برنا دکتر سید حسن حسینی در نشست سالانه شورای نخبگان، کمیته ها و کارگروه های تخصصی بنیاد ملی نخبگان که در سالن اجتماعات بنیاد برگزار شد با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: تاکنون 72 استاد و محقق برجسته موفق به دریافت جایزه علامه طباطبایی و هفت هنرمند نیز موفق به دریافت جایزه شهید آوینی شده‌اند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: کمیته تمدید، استمرار و ارتقا ذیل شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان در سال جاری 29 بار جلسه تشکیل داده است و 298 پرونده در آنها مورد بررسی قرار گرفته و 176 پرونده و تقاضا مورد تایید قرار گرفته است.

حسینی ادامه داد: همچنین کمیته های دانش آموختگان برتر آموزشی، پژوهشی و نوآوری و کارگروه هنری در سال 92، 38 جلسه تشکیل داده اند که در این کمیته 26 پرونده اساتید در شش کمیته و 31 پرونده دانش آموختگان در پنج کمیته تایید شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شورای نخبگان که در سال جاری 31 بار جلسه تشکیل داده است پرونده 30 استاد مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت 13 استاد مورد حمایت قرار گرفتند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تسهیلات نظام وظیفه بنیاد گفت:‌ تاکنون حدود پنج هزار نفر از نخبگان و استعداد های برتر از این تسهیلات استفاده کرده اند و کمیته تسهیلات نظام وظیفه در سال جاری 46 جلسه داشته که در این جلسات حدود دو هزار تقاضا مورد بررسی قرار گرفته و هزار و 500 پرونده نیز مورد تایید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در سال 92 در کمیته داوری اختراعات بنیاد ملی نخبگان هزار و 83 اختراع مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در نهایت 245 اختراع تایید شده و از آنها حمایت به عمل آمده است. البته به طور کلی دو هزار اختراع از میان 10 هزار اختراع داوری شده مورد حمایت بنیاد قرار گرفته‌اند.