رییس مرکز منطقه‌‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با اشاره به مزیت‌های «رتبه‌بندی لایدن»، در میان سایر نظام‌های رتبه‌بندی معتبر، از حضور ۱۵ دانشگاه ایرانی در تازه‌ترین فهرست این نظام رتبه‌بندی خبر داد.

به گزارش سرویس آموزش جوان خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دکتر جعفر مهراد درباره رتبه بندی لایدن گفت: رتبه‌بندی لایدن در سال 2014 میلادی، 750 دانشگاه از 49 کشور جهان را که بیشترین تعداد انتشارات را در مجلات علمی نمایه شده در پایگاه « وب آو ساینس»، داشته‌اند پوشش داده است.

وی درباره کشورهایی که به تازگی وارد این رتبه بندی شده‌اند افزود: در مقایسه با سال گذشته کشورهای استونی، مجارستان، لبنان، اسلواکی و تونس در سال 2014 جدیدا به فهرست کشورهای حاضر در این رتبه بندی اضافه شده‌اند؛ همچنین آمریکا با 166 دانشگاه در این رتبه بندی بیشترین تعداد دانشگاه‌ها را دارد و چین با 83 دانشگاه جایگاه دوم را کسب کرده است و 288 دانشگاه درکشور اروپایی در این رتبه‌بندی حاضر شده‌اند.

دکتر مهراد در همین رابطه به ارائه آماری از حضور کشورهای نوظهور علمی پرداخت و گفت: هر کدام از کشورهای برزیل، هند و ایران حدودا 15 دانشگاه در این رتبه بندی دارند اما از روسیه تنها یک دانشگاه در رتبه بندی سال 2014 شرکت کرده است.

وی با بیان اینکه رتبه‌بندی لایدن دارای روش شناسی کتابسنجی بسیار پیشرفته ای نسبت به دیگر رتبه بندی‌هاست افزود: به عنوان مثال انتشاراتی را که خارج از ادبیات علمی بین المللی (انتشاراتی را که در مجلات غیر انگلیسی زبان و یا در مجلات معروف چاپ می‌شوند) هستند به دلیل تحریف در آمارهای استنادی حذف کرده است.