رییس مرکز منطقه ‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اشاره به مزیت های رتبه بندی لایدن در میان سایر نظامهای رتبه بندی معتبر از حضور 15 دانشگاه ایرانی در تازه ترین فهرست این نظام رتبه بندی خبر داد.


به گزارش سرویس آموزش برنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جعفر مهراد درباره رتبه بندی لایدن، گفت: رتبه بندی لایدن در سال 2014 میلادی، 750 دانشگاه از 49 کشور جهان را که بیشترین تعداد انتشارات را در مجلات علمی نمایه شده در پایگاه وب آو ساینس داشته اند پوشش داده است.

وی درباره کشورهایی که به تازگی وارد این رتبه بندی شده اند، اظهار کرد: در مقایسه با سال گذشته، کشورهای استونی، مجارستان، لبنان، اسلواکی و تونس در سال 2014 جدیدا به فهرست کشورهای حاضر در این رتبه بندی اضافه شده اند. همچنین آمریکا با 166 دانشگاه در این رتبه بندی، بیشترین تعداد دانشگاهها را داراست؛ علاوه بر این، چین با 83 دانشگاه جایگاه دوم را کسب کرده و 288 کشور اروپایی در این رتبه بندی حاضر شده اند.

مهراد در همین رابطه به ارائه آماری از حضور کشورهای نوظهور علمی پرداخت و گفت: هر کدام از کشورهای برزیل، هند و ایران – که معمولا به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه علم و دانش شناخته شده اند- حدودا 15 دانشگاه در این رتبه بندی دارند اما از روسیه تنها یک دانشگاه در رتبه بندی سال 2014 شرکت کرده است.

وی با بیان اینکه رتبه بندی لایدن دارای روش شناسی کتابسنجی بسیار پیشرفته ای نسبت به دیگر رتبه بندی‌هاست، اظهار داشت: به عنوان مثال، انتشاراتی را که خارج از ادبیات علمی بین المللی (انتشاراتی را که در مجلات غیر انگلیسی زبان و یا در مجلات معروف چاپ می شوند) هستند، به دلیل تحریف در آمارهای استنادی حذف کرده است.