برای نخستین بار در کشور اعضای یک صندوق مالی افرادی غیربانکی هستند که همه آن ها در دانش و علوم مختلف دارای تجربه های بسیار طولانی بوده اند و در این عرصه از صاحبنظران علمی به شمار می روند. در نتیجه ارزش ایده و فکر را به خوبی می دانند و از این رو، قیمت گذاری ایده را مورد توجه قرار می دهند.

به گزارش سرویس علمی برنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور وعضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، درجلسه هماهنگی صندوق های مالی حوزه علم و فناوری اظهار کرد: هم اینک آیین نامه ها و ضوابط مربوط به صندوق حمایت از پژوهش گران و فناوران کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی در حال تدوین است ازاین رو، ضرورت دارد نزدیکی و تعامل خوبی میان این صندوق ها و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برقرار شود.

وی افزود: هم اینک در مسیر تدوین این ضوابط و آیین نامه ها در حال بررسی و شناخت مفاهیم جدید مربوط به این حوزه هستیم چرا که برداشت ما و صندوق ها از آیین نامه ها با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل، نیازمند برقراری ارتباط و تعامل نزیک تر با یکدیگر هستیم تا به برداشتی یکسان از مفاهیم موجود در این زمینه دست پیدا کنیم.

دبیر هیات امنا صندوق نوآوری و شکوفایی، مقررات زدایی و تسهیل در آیین نامه ها و قوانین مربوط به شرکت های دانش بنیان را از اهداف و رویکردهای ایجاد این صندوق ها در کشور عنوان کرد و گفت: معاونت علمی با ایجاد و احیا این صندوق ها کوشید، برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از طریق کارگزاری ها اقدام کند چرا که معتقدیم برای پرداخت تسهیلات به این شرکت ها، معاونت علمی نباید کار اجرایی ورود کند. از این رو، تلاش کردیم با چابک سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امور را به کارگزاری ها واگذار و از شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم.

دکتر ستاری همچنین تاکید کرد: وظیفه معاونت علمی و فناوری، سیاست گذاری در اجرای امور است و دراین راستا آمادگی داریم تا بازار شرکت های دانش بنیان را شکل دهیم. به همین منظور، زمینه سازی برای سرمایه گذاری های مشترک در این بخش در دستور کار قرار دارد.

رئیس هیات امنای صندوق پژوهشگران و فناوران کشور،به ترکیب اعضای دو صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پژوهشگران اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در کشور اعضای یک صندوق مالی افرادی غیربانکی هستند که همه آن ها در دانش و علوم مختلف دارای تجربه های بسیار طولانی بوده اند و در این عرصه از صاحبنظران علمی به شمار می روند. در نتیجه ارزش ایده و فکر را به خوبی می دانند و از این رو، قیمت گذاری ایده را مورد توجه قرار می دهند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ابراز امیدواری کرد، با استفاده از توانمندی ایجاد شده در عرصه علم و فناوری، بهترین بهره برداری و حمایت از طرح ها و ایده های فناورانه در قالب این صندوق ها به انجام رسد و زمینه برای حمایت بیشتر از شرکت های دانش بنیان و ایده های آنان فراهم شود.

صندوق ها با متقاضیان دریافت تسهیلات، برخورد بانکی نکنند
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تاکید بر اینکه صندوق ها وظیفه تسهیل گری در اجرای امور را برعهده دارند، بر ضرورت نگاه منطقی به طرح های ارایه شده از سوی شرکت های دانش بنیان دارای ایده و تفکر تاکید کرد و گفت: صندوق های حامی علم و فناوری، در ارایه خدمات به متقاضیان استفاده از تسهیلات، نباید نگاه و برخورد بانکی داشته باشند.

وی ادامه داد: صندوق ها هنگامی که قصد دارند از محل منابع خود برای انجام هزینه‌ در طرح ها استفاده کنند با سخت گیری در صدور ضمانت نامه ها اقدام می کنند که این موضوع سبب می شود در دریافت ضمانت نامه و تسهیلات سختی کار زیاد شود. برای حل این مشکل، ضرورت دارد صندوق ها، طبق یک برنامه مدون، به گونه ای عمل کنند که منابع دیگر دستگاه ها در این بخش جذب شود و این منابع در اختیار شرکت های دانش بنیان و ایده های فناورانه آنان قرار گیرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری نیست واین معاونت دبیر هیات امنا و عضو هیات عامل آن است، ادامه داد: این آمادگی را داریم تا به صندوق های مالی حامی علم و فناوری، جهت دهی لازم را ارائه دهیم تا این صندوق های نوپا در کشور به خوبی سازماندهی شوند.

به گفته دکتر ستاری، هم اینک 18 صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در سراسر کشور تشکیل شده است و قرار نیست در این مجموعه ها اعتباری به صورت بلاعوض در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار گیرد چرا که این اعتبار باید دارای بازدهی باشد و به چرخه فعالیت های اقتصادی برای رونق بخشیدن به عملکرد شرکت های دانش بنیان باز گردد. از این رو اعتقادی به سرمایه گذاری در برنامه ها و طرح های بدون بازده مالی نداریم.

وی همچنین ابراز کرد: در این راستا باید با اصلاح برخی ضوابط و مقررات و نیز آیین نامه های اجرایی، قدرت مانور روسای صندوق ها را دراعطای تسهیلات به متقاضیان باز گذاشت تا آنان بتوانند به طرح های دانش بنیان شرکت های فعال کمک کنند.

آمادگی واگذاری ارزیابی کارگزاری‌ها به حوزه های غیردولتی
معاون علمی و فناوری رییس جمهور، از آمادگی صندوق های مالی حامی علم و فناوری برای واگذاری امور مربوط به کارگزاری این صندوق ها به بخش خصوصی خبر داد و افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته، آمادگی داریم علاوه بر واگذاری کارگزاری‌ها به بخش خصوصی، مسوولیت ارزیابی را نیز به حوزه های غیردولتی واگذار کنیم. در این میان صرفا نقش هماهنگ کننده میان شرکت ها، کارگزاری ها و تجاری سازی را بر عهده خواهیم گرفت.

رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، در ادامه تاکید کرد: به همه عاملان استانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اعلام شده است که نباید صرفا از شرکت های مستقر در پارک‌های علم و فناوری حمایت شود بلکه شرکت هایی که بیرون از این پارک ها حضور دارند نیز باید مورد حمایت لازم قرار گیرند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در پایان ایجاد سامانه ای متمرکز برای استعلام از رویه موجود در پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در صندوق ها را ضروری دانست و گفت: با ایجاد این سامانه از پرداخت چندین فقره تسهیلات به یک طرح یا ارایه طرحی که از سوی صندوق های دیگر رد شده است، جلوگیری خواهد شد.