نشست روز جهانی غذا به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان، محققین و صاحبنظران عرضه کشاورزی و تغذیه در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش سرویس آموزش خبرگزاری برنا، دکتر سید ضیاالدین مظهری عضو هیأت علمی و مدیرگروه تغذیه این واحد با بیان اینکه شعار امسال فائو (سازمان خوارو بار و کشاورزی سازمان ملل متحد)، کشاورزی ، تأمین غذای جهان و حفظ محیط زیست است، گفت: درست است که مسائل اقتصادی در نوع تغذیه خانواده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی می توان با آموزش صحیح در انتخاب مواد غذایی مناسب و متناسب با وضعیت اقتصادی هر خانواده، در کاهش 50 درصدی سوء تغذیه در خانواده های ایرانی نقش بسزایی ایفا کرد.

وی با بیان اینکه امروزه در ایران به دلیل سیستم تغذیه نامناسب خانواده ها با معضلاتی نظیر کبد چرب در سنین پایین روبرو هستیم افزود: 30 درصد جامعه حال حاضر کشور دچار چاقی و اضافه وزن هستند، همچنین فقر آهن در بسیاری از خانواده های ایرانی مشاهده می شود و در صورت ادامه این روند با بروز بیماریهای لاعلاجی همچون انواع سرطان در آینده روبرو خواهیم شد.

دکتر مظهری ادامه داد: رنگ، بو، مزه و شکل ظاهری فست فودها سبب شده تا غذاهی سنتی ما که از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند به حاشیه رانده شود و متأسفانه در اثر افزایش مصرف فست فودها که ارزش غذایی پایینی دارند با معضل گرسنگی پنهان آنهم در عین سیری ظاهری روبرو شویم.

وی با اشاره به اینکه عدم استفاده از غذای مناسب باعث کاهش کارایی و تمرکز فکری خواهد شد، ادامه داد: استفاده بی رویه از فست فودها منجر به افزایش فشار و چربی خون، دیابت و کبد چرب شده است که متأسفانه در نوجوانان و جوانان شاهد بیماریهایی هستیم که طبعا باید در دهه چهارم و پنجم عمر با آن روبرو شویم.

دکتر مظهری با بیان اینکه مسئله تغذیه از همان دوران جنینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: تغذیه در هر برهه ای از زندگی اثرات خاص خود را دارد و مهمترین دوران، دوره جنینی، شیرخوارگی و بلوغ است که باید با در اختیار قرار دادن منابع مغذی مناسب به این دوران توجه ویژه ای کرد.

دکتر سید شهاب الدین معین الدینی "اگرواکولوژیست" متخصص کشاورزی ارگانیک نیز در این نشست با بیان اینکه امروزه در دنیا به امنیت و سلامت غذایی توجه ویژه ای می شود، افزود: براساس تعریف سازمان فائو امنیت غذایی در واقع دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم است که براساس این تعریف موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت، سه عنصر اصلی در امنیت غذایی هستند.

وی افزود: به واسطه تکنولوژی های جدید نگرش به کشاورزی، نگرشی تعاملی شده است که برهمین اساس اخلاق در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی و کشاورزی پایدار برای تولید و تأمین غذایی دارای جایگاه ویژه ای شده است.

وی اخلاق در تولیدات کشاورزی در هر کشوری را وابسته به طرز فکر و شرایط آن کشور دانست، اظهار داشت: دغدغه های اخلاقی در تولیدات کشاورزی شامل دغدغه های انسانی ، زیست محیطی و چالشهای محیط زیستی و در بردارنده اخلاق زیست محیطی است.

دکتر رضا حق پرست عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات کشاوزی دیمی کشور نیز با بیان اینکه امنیت غذایی، امنیت ملی است و ایران در کمربند خشکسالی قرار دارد،افزود: شرایط خشکسالی در کشور روز به روز وخیم تر می شود بنابراین باید به دنبال جایگزینی واستفاده از محصولاتی باشیم که علاوه بر کم هزینه بودن تولید با شرایط اقلیمی کشور سازگاری داشته باشد.

دکتر حق پرست با ذکر اینکه از هم اکنون باید به فکر تغییر فرهنگ غذایی که کاری زمان بر است باشیم، ادامه داد: نخود از جمله محصولاتی است که می توان جایگزین گندم و برنج کرد. این محصول علاوه بر اینکه نیاز به هزینه و آبیاری کمی دارد دارای ارزش غذایی بالایی است و با شرایط اقلیمی ایران سازگاری بالایی دارد و همچنین باعث حاصلخیزی خاک نیز می شود.

احمد طاهری کشاورز پیشرو و مدیر عامل تعاونی توسعه پایدار دشت گرمسار نیز گفت: جنبش اسلوفود(Slow food) به معنای غذای آهسته نیست بکله به احیاء آب ، نقش و ارزشهای اجتماعی یک جامعه و ملت در غذا با نگاهی به ضروریت ها، نیازها و برنامه ریزی ها براساس قابلیت ها و توانی محلی و بومی و اقلیمی یک جامعه منطبق با حفاظت از محیط زیست اطلاق می شود.

مدیر عامل تعاونی توسعه پایدار دشت گرمسار با بیان اینکه حفاظت از تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی یکی از ابزارهای اقتصاد مقاومتی است افزود: اقتصاد مقاومتی تنها یک شعار نیست بلکه تنوع زیستی، پیدا کردن عوامل مقاومتی و سازگاری با تغییرات سخت و مشارکت و تحقیقات مشارکتی و حضور جوامع در تحقیقات میدانی در اقتصاد مقاومتی است.