به گزارش سرویس اجتماعی برنا، علی اصغر فانی در همایش یک روزه‌ای که به مناسبت هفته بهداشت روان برگزار شد، با اشاره به اینکه اجرای سند تحول و طراحی نظام جامع مشاوره بسیار مهم است گفت: یکی از برنامه های مهم و اساسی وزارت آموزش و پرورش در سال جاری طراحی نظام جامع مشاوره است که 99 برنامه و فعالیت بر اجرای سند تحول تعریف شده که نظام جامع مشاوره یکی از آن برنامه هاست.


وی با اشاره به تغییر نظام آموزشی و مشکلات آن در سال 66 بیان داشت: در جلسات شورای تغییر نظام آموزشی که بنده یکی از اعضای آن بودم؛ یکی از مشکلاتی که بسیار قابل توجه بود موضوع هدایت تحصیلی دانش‌آموزان بود. طی بررسی‌های بسیاری که در آن شورا انجام شد سه عامل استعداد دانش‌آموز ، نیاز جامعه و همچنین علایق دانش آموز در هدایت تحصیلی بسیار قابل توجه شناخته شد که این سه عامل در یک راستا قرار نداشتند و کار مشاوره بسیار سخت می‌‌شد.

وزیر آموزش و پرورش درادامه تصریح کرد: طی بررسی‌هایی که از کشورهای استرالیا و ژاپن و همچنین شوروی و هند صورت گرفت مشخص شد که کشورهای شوروی وهند نیز با مشکل هدایت تحصیلی روبرو هستند.

علی اصغر فانی با اشاره اهمیت طراحی نظام جامع هدایت تحصیلی بیان داشت:امیدواریم که همکاران در دفتر مشاوره وزارت خانه درخصوص هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به نتیجه برسندو همین امر گام موثری بر توزیع متوازن شاخه‌ها و رشته‌ها در دوره متوسطه دوم باشد.

بویژه اینکه امسال مقطع سوم راهنمایی نداریم و برای دوسال بعد باید برای کلاس‌ نهمیهای سال آینده هدایت تحصیلی صورت بگیرد.

وی با اشاره به نقشهای متعدد مشاور در مدرسه افزود: درمیان نقشهای متعدد مشاور در مدرسه آنچه که به نظر مهم می‌رسد ایجاد روحیه نشاط و تقویت انگیزه در دانش‌آموزان است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اولویت این وزارتخانه مبنی بر ساماندهی نیروی انسانی اظهار داشت: سیاستی را که آموزش و پرورش دنبال می‌کند بهسازی منابع انسانی پس از ساماندهی آنان در این وزارتخانه است که همواره اولویتهای آموزش و پرورش را تشکیل می‌دهد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:در این اولویت مشاورین مدارس نیز مشمول بهسازی قرار می‌گیرند.