میز گرد ورزش، مدرسه، دانشگاه و حوزه، در خبرگزاری برنا با حضور دکتر محمدپورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم و آقای سعیدخسروی؛ معاون برنامه ریزی درسی اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

سعید خسروی در گفتگو با خبرنگار سرویس آموزش خبرگزاری برنا گفت: رشته تربیت بدنی در دانشگاه‌ها در گذشته 32 واحد عملی داشت. اکنون کمتر از 25 درصد واحدهای دانشجوی کارشناسی تربیت بدنی واحدهای عملی هستند. رشته تربیت بدنی بین رشته‌ای شده است.

وی افزود: واحدهایی از علوم انسانی، علوم تجربی و علوم پایه در این رشته وجود دارد. دانشجویان رشته تربیت بدنی باید فیزیولوژی، روانشناسی و فیزیک را بگذرانند. دانشجویان این رشته 24 واحد دروس علوم تربیتی می خوانند. با تأسیس دانشگاه فرهنگیان جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش در رشته تربیت بدنی تنها از این دانشگاه صورت می‌گیرد.

خسروی در ادامه گفت: تعلیم جسمانی و ورزش سنگ بنای تربیت بدنی در آموزش و پرورش است. در کنار آن ورزش قهرمانی در بدنه آموزش و پرورش قرار دارد. در آموزش و پرورش هدف بر این است تا ضمن تقویت و ارتقای آمادگی جسمانی، بدنی و مهارتی؛ تربیت شخصیت دانش آموزان، آماده سازی دانش آموزان جهت پذیرش مسئولیت اجتماعی است.

وی اظهار داشت: سردر باشگاه های ورزشی نوشته شده باشگاه فرهنگی ورزشی و جای شادمانی دارد که حداقل این واژه در سر در باشگاه ها به کار رفته است. باید به سمت فرهنگی شدن ورزش پیش برویم.

معاون اداره تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: بی اخلاقی های ورزشی تنها مختص به ایران نیست و  در لیگ های اروپایی نیز شاهد بی اخلاقی هایی هستیم. در گذشته شاهد رفتارهای جوانمردانه در اروپا نیز بودیم. به عنوان مثال در  زمان وقوع زلزله رودبار؛ کلینزمن مسابقه ای به نفع زلزله زدگان در ایران برگزار کرد و مقادیری پول برای آنان جمع کرد. اکنون نیز بسیاری از ورزشکاران در جهان به تأسیس پرورشگاه ها می پردازند. در ایران تفکر دینی در ورزش وجود دارد و نگاه ما به ورزش، دیدگاهی جامع است.

وی در ادامه بیان کرد: باید به دیدگاه های مذهبی در ورزش رجوع کنیم، اما شخصی با  تخصص مذهبی به تنهایی در حوزه های ورزشی کارآمد نیست. ما به افرادی نیاز داریم که هم در فرهنگ و هم در ورزش تخصص داشته باشند و بهترین این افراد، معلمان و اساتید تربیت بدنی هستند. باید از این ظرفیت ها در کشور استفاده شود؛ در اساسنامه باشگاه ها  نگاشته شود و در ترکیب هیئت رئیسه باشگاه ها نیز باید از حضور مربیان و اساتید تربیت بدنی استفاده شود.

وی در پایان گفت: ورزش در کشور باید بازنگری شود. در غیر این صورت راهی که می‌رویم به ترکستان است و زمانی خواهد رسید که به خود بگوییم ای کاش 20 سال پیش فکری اساسی در این زمینه می‌کردیم.