به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از  مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، هیچ آموزشیاری از نهضت سوادآموزی در كشور وجود ندارد كه براساس مصوبه های مجلس شورای اسلامی تعیین تكلیف نشده باشد. یادآور می شود؛ مقرر بود طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، 7000 نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی در یك برنامه پنج ساله استخدام شوند كه در همین راستا در سال 1389 بیش از 3000 نفر از این آموزشیاران استخدام شدند و در مهر ماه سال جاری نیز 4000 نفر دیگر از این گروه استخدام خواهند شد كه اسامی آنها نیز پیش از این اعلام شده است.

این گزارش می افزاید: در رابطه با معلمان حق التدریس نیز باید گفت؛ در سراسر كشور حتی یك معلم حق التدریس وجود ندارد كه وضعیت او مشخص نشده باشد به عبارت دیگر تعیین تكلیف تمامی معلمان حق التدریس مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی براساس ضوابط اعلام شده یعنی استخدام 60هزار نفر ظرف مدت 5 سال و هر سال 12 هزار نفر بسیار زودتر از این مهلت یعنی تنها در دو سال اول انجام شد.

شایان ذكر است تنها در سال 1389 و 1390 تعداد 43000 نفر از معلمان حق التدریس تعیین تكلیف و استخدام شده یا می شوند، با این توضیح وزارت آموزش وپرورش قریب به دو برابر میانگین فرصت موجود در این زمینه اقدام كرده است.

این وزارتخانه برای حل مشكلات معلمان حق التدریس و تعیین تكلیف آنان فقط در راستای مستندات قانونی با سرعتی بیش از حد انتظار عمل كرده است.

لازم به توضیح است نیروهایی كه توسط شركت های خدماتی در مهرماه سال 1388 با عنوان نیروهای شركتی به كار گرفته شده اند هیچ ربطی به آموزش وپرورش ندارند البته براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی كه نمایندگان محترم به عنوان طرح در مجلس ارایه داده اند، در قانون تعیین تكلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان حق التدریس به این دسته از افراد (نیروهای شركتهای خدماتی) نیز اجازه شركت در آزمون مربوطه داده شد و براساس همین مصوبه شرط قبولی در این آزمون، كسب حدنصاب امتیاز 60 از 100 و در مقیاس نمره 12 از 20 تعیین و منابع آزمون نیز در حد محتوای دروس مقطع كاردانی مراكز تربیت معلم اعلام شد. پس از برگزاری آزمون با شرایط اعلام شده، قریب 1800 نفر از نیروهای نیروهای شركت های خدماتی موفق به كسب نمره 12 و بالاتر شدند كه برای تسهیل در امر استخدام كلیه افراد شركت كننده در آزمون و مساعدت بیشتر با آنان، امتیاز لازم برای پذیرش این افراد از 60 به 50 و در مقیاس نمره از 12 به 10 تقلیل یافت كه در نهایت 5800 نفر در آزمون مذكور پذیرفته شدند.

1800 نفر از پذیرفته شدگان موفق به كسب حداقل نمره 12 و بالاتر و 4000 نفر نیز با نمره ای بین 10 تا 12 در این آزمون پذیرفته شدند.

لازم به توضیح است بر اساس گزارش مركز پژوهش های مجلس به كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و با بررسی های دقیق كارشناسی، روایی و اعتبار آزمون مذكور مشخص و اعلام شد هیچ ایرادی به این آزمون وارد نبوده و از حیث دشواری سوالات نیز هیچ اشكالی بر آن مترتب نبوده است.

همانطور كه بیان شد براساس قانون صرفاً آن دسته از افرادی كه توانسته بودند حداقل نمره تعیین شده (كسب نمره 10 از 20) برای پذیرش در آزمون مربوطه را كسب كنند در اولویت استخدام وزارت آموزش و پرورش قرار گرفتند و مابقی افرادی كه موفق به كسب حداقل نمره نشدند نه تنها در اولویت استخدام قرار نگرفته بلكه براساس قانون، حق حضور در فعالیت های آموزشی را نیز نداشته اند. بنابراین با توجه به الزام آموزش وپرورش به رعایت قانون این مورد نیز اجرا گردید.

براساس آنچه گفته شد وزارت آموزش و پرورش ضمن رعایت دقیق قانون، تمام موارد درخصوص رفع مشكلات مربوط به معلمان حق التدریس همچنین آموزشیاران نهضت سوادآموزی را از نظر زمانی بسیار جلوتر از مهلت تعیین شده قانونی انجام داده است و در خصوص نیروهای شركت های خدماتی نیز این وزارتخانه 100 درصد مطابق قانون عمل نموده است.

مزید اطلاع مردم شریف ایران اعلام می كند: با توجه به رعایت تمامی موارد قانونی از سوی این وزارتخانه این عزیزان از شمول پرسنل وزارت آموزش و پرورش خارج می باشند و اطلاق واژه معلم برای این دسته غیرواقعی است.

شایان ذكر است؛ بكارگیری این افراد در مهرماه سال 1388 نیز در قالب نیروهای شركت های خدماتی و توسط این شركت ها بوده است و ارتباطی با آموزش و پرورش نداشته است حتی از سوی مراجع قانون گذار و نظارتی (مجلس و...) كه در پاره ای موارد از این نیروها در بخش آموزش استفاده شده بود از طریق مكاتبات رسمی آموزش و پرورش مورد مواخذه قرار گرفت و بكارگیری این نیروها غیرقانونی اعلام شد.

در پایان اعلام می گردد: این وزارتخانه در تمامی موارد خود را ملزم به اجرای قوانین موضوعه می داند و به هیچ وجه برای خود اختیار تصرف در قانون را قائل نمی باشد.