به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، حجت الاسلام علی محمدی در نشست تخصصی جایگاه رسانه در اشاعه فرهنگ وقف در پاسخ به سؤال خبرنگار اجتماعی برنا مبنی بر اعلام اسامی موقوفه خواران در دستگاه های دولتی و غیر دولتی برای اطلاع رسانی بیشتر در این زمینه اظهار داشت: این سازمان آمادگی اعلام اسامی موقوفه خواران را دارد، اما در اعلام این اسامی به لحاظ قانونی و شرعی با محدودیت مواجه است.

اعلام اسامی موقوفه خوران در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی
سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه افزود: مطرح کردن اصل موقوفه خواری به عنوان فرهنگ نامطلوب در جامعه اسلامی و پرداختن به آن موضوعی است که باید به آن بیشتر توجه شود. از این رو سازمان اوقاف و امور خیریه در صورت ضرورت اسامی موقوفه خواران را در دستگاه های دولتی و غیر دولتی با هدف ایجاد عدالت محوری در جامعه اعلام خواهد کرد.

محمدی در ادامه، درباره وقف به عنوان یکی از قوانین جامع و کامل مکتب اسلام نیز گفت: این قانون در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، اقتصادی و حتی در بعد سیاسی نیز دارای مصداق است.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در بیان بعد فرهنگی این حکم الهی اظهار داشت: انجام نیت و خواسته واقفان در کشور در حوزه های فرهنگی به ویژه ترویج علم قرآن توجه به مراکز آموزشی، کمک به دانش آموزان و طلاب حوزه علمیه از جمله مواردی است که در این حوزه به آن پرداخته می شود.

وی از کمک به محرومان جامعه، فقرا، مستمندان، خانواده های بی سرپرست، یتیمان و نیز بیماران خاص به عنوان بعد اجتماعی وقف در جامعه نام برد. 

در قانون، وقف به عنوان یک شخصیت حقوقی مطرح است
محمدی با اشاره به ماندگاری سرمایه وقف در کشور از آن به عنوان بعد اقتصادی وقف یاد کرد و ادامه داد: آنچه واقفان از انجام وقف انتظار دارند، استفاده از عواید موقوفات و ماندگاری اصل موقوفه است. براین اساس در قانون وقف به عنوان یک شخصیت حقوقی مطرح است و در شرع عمران و آبادانی موقوفه مقدم‌تر از عمل به نیات واقفان عنوان شده است.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با بیان این مطلب که در امر وقف انسان دوستی، نوع دوستی و توجه به دیگران مطرح است، گفت: نگاه وقف در جامعه به اقشار مختلف به خصوص طبقات کم در آمد جامعه است. براین اساس با شعار عدالت اجتماعی سازمان اوقاف در صدد کاهش فاصله طبقات جامعه است.

محمدی بقاع متبرکه و امامزادگان سطح کشور را به عنوان جنبه معنوی و اعتقادی وقف برشمرد و تصریح کرد: بسیاری از نیازهای معنوی مردم جامعه از طریق رجوع به این اماکن مقدسه برطرف می شود. 


حضور سالانه بیش از 100 میلیون نفر زائر در بقاع در امامزادگان کشور
وی از حضور سالانه بیش از 100میلیون نفر زائر در بقاع در امامزادگان کشور خبر داد و اظهار داشت: رسانه ها در فرهنگ‌سازی و معرفی این بقاع و امامزادگان باید توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: با توجه به تدابیر اندیشیده شده در ایام عید نوروز سال 89 بیش از 35 میلیون نفر زائر در امامزادگان کل کشور حضور یافته اند.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه بررسی آسیب های وقف را به عنوان یکی از مشکلات مسکوت مانده سازمان اوقاف برشمرد و خاطرنشان کرد: آسیب های وقف، موقوفه خواری، حرام خواری و آثار وضعی این مشکلات تاکنون به صورت جدی برای مردم مطرح نشده است و رسانه ها باید به طور ویژه به این موضوع بپردازند. 


اطلاع رسانی احکام شرعی وقف درجامعه ما مهجور مانده‌است
محمدی افزود: اصل 49قانون اساسی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی است و این امر به برخورد با کسانی که از موقوفات سوء استفاده می کنند و به درآمد نامشروع می پردازند نیز اشاره دارد. 

وی با بیان این مطلب که حکم وقف به عنوان یکی از احکام الهی در میان تمام علمای شیعه و سنی به صورت یک باب مجزا مطرح است، خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی احکام شرعی وقف در جامعه ما مهجور مانده است و در مراکز علمی، آموزشی، دانشگاه ها و حوزه های علمیه کمتر به این موضوع توجه شده است. 


مخدوش کردن چهره وقف از اقدامات زمان پهلوی بود 
سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این مطلب که بعد از انقلاب همچنان چهره وقف در جامعه بازسازی نشده است، گفت: مخدوش کردن چهره وقف یکی از عمده اقدامات زمان پهلوی بود تا به آنجا که به مدت 60 سال به لحاظ عملی و فرهنگی برای ایجاد نگاه منفی به وقف فعالیت شد و این امر تاکنون اصلاح نشده است. براین اساس رسانه ها باید با تشویق مردم به وقف و انجام این حکم الهی به خصوص از سوی متمکنین پیش قدم شوند.

محمدی از وقوع تخلف از سوی برخی مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه خبر داد و اظهار داشت: هرچند از سوی برخی از مدیران در بحث موقوفات تخلف صورت می گیرد، اما جهت گیری سازمان به طور کامل با اهداف این افراد مغایرت دارد و هدف اصلی سازمان و عمل به نیات واقفین و هزینه کرد عواید موقفات در جای خود است. 


 صدور بیش از 800 فتوا در زمینه وقف از سوی رهبر فرزانه انقلاب
وی درباره استفتاءات مبتلی به امروز گفت: تاکنون بیش از 800 فتوا از سوی مقام معظم رهبری در مورد موقوفات و اجرای عمل به نیات واقفان بیان شده است. چنانچه به گفته ایشان اگر کسی نیات واقف را تغییر دهد، جای دیگری هزینه کند، ضامن است و حق موقوف علیه را ضایع کرده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف امور خیریه درباره هزینه های موقوفات برای مسائل روز جامعه نیز اظهار داشت: امروز ما نیازمند وقف در تولید علم، حمایت از دانشمندان، دانشجویان در زمینه های مالی و اقتصادی هستیم. هرچند که بعد از انقلاب به این موضوع پرداخته شده است.

محمدی افزود: پرداختن به قرآن، چاپ قرآن، پرداختن به تفاسیر این کتاب آسمانی و مفاهیم آن ازدواج و اشتغال جوانان از جمله اقداماتی است که سازمان نیازمند وقف در این زمینه ها است. 


برگزاری دومین همایش وقف و رسانه، سوم بهمن ماه
وی از ایجاد بانک اطلاعات اوقاف خبر داد و افزود: این اقدام به عنوان یکی از اولویت های سازمان برای شفاف سازی موقوفات در سراسر کشور در اختیار مردم قرار می گیرد.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان درباره برگزاری دومین همایش وقف و رسانه گفت: این همایش سوم بهمن ماه با حضور وزیر ارشاد، جمعی از مدیران و خبرنگاران برتر با موضوعات راهکارهای تعامل مطلوب اصحاب رسانه وقف، نقش رسانه در ترویج وقف نوین، تبیین کارکردهای وقف در جامعه امروز و نقش روابط عمومی ها در تعامل و ترویج وقف در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود.