به گزارش سرویس دانشگاه برنا افشین امجدی مدیر گروه پژوهشی سیاست‌های حمایتی بخش کشاورزی موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی ، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی به تاثیر هدفمندسازی یارانه ها بر جامعه روستایی و بخش کشاورزی و توسعه ی روستایی اشاره کرد و گفت: با پایین آوردن ارزش پول داخلی یا افزایش نرخ ارز می توان فضا را برای رونق بازار محصولات تولید داخل مهیا کرد، اما نگاه دیگری هم به این موضوع هست که اگر نرخ ازر بالا رود وضعیت تولیدکنندگان داخلی که مجبور به خرید نهاده های وارداتی برای تولید محصولات خود هستند با مشکل مواجه می شود.

وی ادامه داد: دولت مکلف به افزایش قیمت حامل‌های انرژی است که نباید کمتر از 90درصد قیمت فعلی باشد،اصلاح یارانه ی برخی کالاها مانند گندم شیر و شکر، یارانه پرداختی به کشاورزان نباید کمتر از سال قبل باشد.

دکتر امجدی در ادامه با ارائه توضیحاتی پیرامون بسته‌هاو شاخص‌های حمایتی تولیدکننده ، مصرف کننده و خدمات عمومی افزود: برای حمایت از کشاورزی باید از مصرف کننده مالیات گرفته شده و به تولیدکننده یارانه دهند. حمایت از کشاورز حمایت از تولیدکننده است.

وی جایگاه توسعه روستایی و توسعه کشاورزی را در برنامه پنجم توسعه و در قانون هدفمندسازی یارانه ها بطور مبسوط توضیح داده و افزود: در ایران ضریب خودکفایی 94درصد است.اگر بخش صنعت ابزار بهره ور و سازگار با استاندارد جهانی ارائه ندهد ، نباید توقع داشت کشاورزی در سطح جهانی بهره وری داشته باشد.