به گزارش سرویس اجتماعی برنا، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی  اهواز ضمن بیان این مطلب گفت: با توجه به دسترسی كامل خانه‌های بهداشت به جمعیت روستایی در استان خوزستان، كار شناسایی بیماران دیابتی بالای 30 سال از سال 1383 شروع شده است و معاینات لازم بر روی افراد شناسایی شده انجام شده و اگر شخص دارای عوامل خطرساز بوده است جهت درمان و كنترل و انجام آزمایشات به پزشكان ارجاع داده شده‌اند.
 
مهدی اقتصاد ادامه داد: با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته، در روستاهای استان به‌طور متوسط 4 درصد جمعیت بالای 30 سال مبتلا به دیابت هستند در حالی كه متوسط كشوری 3 درصد است.
 
وی افزود: در نقاط شهری مراجعه مستقیم به مردم وجود ندارد و این امر با اجرایی شدن پزشک خانواده و تكمیل پرونده‌های الكترونیک سلامت افراد امكان پذیر خواهد بود، ولی تحقیقات پراكنده‌ای كه صورت گرفته است نشان دهنده این امر است كه در كشور حدود 7 درصد جمعیت و در بعضی نقاط تا 10 درصد مردم مبتلای به دیابت قندی هستند و حدود 90 درصد افراد دیابتی به نوع 2 مبتلا هستند.
 
رییس مركز بهداشت استان خوزستان ضمن بیان این مطلب كه متاسفانه سن دیابت پایین آمده است و موضوع به‌خوبی قابل مشاهده است، گفت: از مهم‌ترین دلایل این اتفاق می‌توان به كم تحركی به دلیل شهرنشینی و صنعتی شدن به ویژه در میان كودكان اشاره كرد. كودكان در گذشته تحرک و فعالیت بیشتری داشته‌اند ولی در حال حاضر تفریح و فعالیت كودكان فقط نشستن پای كامپیوتر است كه این كم تحركی افزایش وزن را به‌دنبال داشته و دارد.
 
وی افزود: تغییر خوراک و ذایقه مردم مخصوصا در سنین پایین از دیگر عوامل پایین آمدن سن دیابت بوده است. فست فودها، غذاهای چرب و خوراكی‌هایی مانند پفک و چیپس از جمله موادی هستند كه متاسفانه به جای میان وعده‌های سالم مانند میوه‌ها مصرف می‌شوند كه در نتیجه افزایش وزن و میزان چربی بدن را در پی خواهند داشت.
 
20درصد کلاس اولی‌ها دارای اضافه وزن هستند
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: یكی از عادت‌های غلطی كه بین مردم رایج شده این است كه كودك در سنین پایین هر چه می‌خواهد بخورد و هنگامی كه بزرگ شد آن وقت خوراک خود را كنترل كند، در نتیجه این باور غلط، بر طبق آمارهای موجود حدود 20 درصد بچه‌هایی كه وارد دبستان می‌شوند دارای اضافه وزن هستند.
 
اقتصاد گفت: كار آموزشی باید از سنین پایین تر شروع شود و به همین دلیل 5 سال متوالی از سال 2009 تا 2013 شعار روز جهانی دیابت حول محور آموزش بوده است.
 
وی در پایان گفت: تاكنون حدود 4 میلیون دیابتی در كشور شناسایی شده‌اند و تقریبا همین تعداد یا كمتر یا در معرض دیابت قرار داشته و یا از بیماری خود بی اطلاع هستند كه جمعیت این افراد در حال افزایش است كه این موضوع بسیار نگران كننده است.