به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دكتر محمود احمدی نژاد عصر روز گذشته در نشست صمیمی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران نظام سلامت كشور با سخت و سنگین توصیف كردن كار در حوزه بهداشت و درمان گفت: دایره خدمات، كیفیت كار و همچنین حجم كار در حوزه سلامت گسترش بسیار خوبی داشته و سطح توسعه فضاهای درمانی و بهداشتی افتخارآفرین است و كشورمان در شیوه‌های درمان و بهداشت نیز در بالاترین سطوح بین‌المللی قرار داریم.

رییس جمهور با بیان اینكه در حوزه پژوهش و تحقیقات در عرصه سلامت اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: كارهای اجرا شده در این بخش‌ها و همچنین پیشرفت كشور در عرصه ساخت داروها در كشور، با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و از زحمات دست‌اندركاران این حوزه تقدیر و تشكر می‌كنم.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به گستردگی وظایف در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تصریح كرد: هر بخش این وزارتخانه به اندازه یک وزارتخانه مسوولیت و كار برعهده دارد اما با وجود گستردگی و سنگینی وظایف و مسوولیت‌ها، اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اید.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینكه دولت پشتیبانی از فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان را وظیفه خود می‌داند، گفت: دولت آماده حمایت و همكاری لازم جهت تسریع در بهره‌برداری از پروژه‌های تحقیقاتی و پروژه‌های نیمه‌كاره حوزه بهداشت، درمان و سلامت است.

دكتر احمدی نژاد به ضرورت اصلاح نظام سلامت كه از سوی روسای دانشگاه‌ها مطرح شده اشاره كرد و گفت: نظام فعلی سلامت به معنای پایش اولیه بهداشت و درمان است، باید بازنگری شود چرا كه این نظام روان كار نمی‌كند، بنابراین باید با روان كردن آن كیفیت كار را بالا برد و این كار شدنی است.

رییس جمهور به ظرفیت‌ها، امكانات و توانایی‌های موجود در كشور اشاره كرد و گفت: هوش، استعداد، همت، سابقه تاریخی و همچنین دستاوردهای عظیمی در بخش‌های مختلف كشور وجود دارد كه با تكیه بر آن می‌توان با اصلاح نظام سلامت فعلی، هزینه‌های درمان كسانی را كه به خدمات‌ درمانی سطح بالا نیاز می‌یابند، كاهش داد.

دكتر احمدی‌نژاد در ادامه اجرای طرح پزشك خانواده را مورد تأكید قرار داد و گفت: این طرح، طرحی نیست كه براساس آن فقط تعدادی پزشك استخدام شده و بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شود، بلكه اجرای طرح پزشک خانواده به معنای آن است كه نظام سلامت كشور به گونه‌ای طراحی شود و سازمان یابد كه هزینه‌های پرداختی دولت، بیمه‌ها و مردم در امر درمان در جای مناسب و به شكل مناسب هزینه شود. البته اگر لازم شد باید نیرو هم استخدام شود اما طرح پزشك خانواده به معنای ایجاد یک نظام پایش سراسری از هر خانه تا مراكز درمانی است.

رییس جمهور افزود: اگر این طرح كامل اجرا شود، مطمئن هستم كه هزینه‌های ملی و سرانه بهداشت و درمان كشور كاهش می‌یابد ضمن اینكه كسانی كه در این عرصه مشغول خدمت هستند درآمد بالاتری كسب خواهند كرد.

دكتر احمدی‌نژاد خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشكی سراسر كشور و مدیران نظام سلامت تأكید كرد: باید اجرای طرح پزشک خانواده را به عنوان یكی از مهم‌ترین طرح‌های حوزه سلامت در دستور قرار دهیم و برای هر فرد پرونده پزشكی در نظر گرفته شود تا ضمن كنترل بیماری‌ها و درمان افراد مصرف داروها نیز از نظر حجم، كنترل شود و معتقدم این طرح را می‌توان ظرف پنج تا شش ماه عملیاتی كرده و چارچوب اصلی آن را شكل داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به موضوع جذب دانشجویان پزشكی خارج از كشور برای تحصیل در داخل كه از سوی یكی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشكی مطرح شده بود، گفت: این ایده خیلی خوبی است كه از كشورهای دیگر دانشجوی پزشكی بگیرید. ظرفیت‌ها موجود است و می‌توان با احیای دوباره نظام آموزش شبانه به تربیت دانشجو پرداخت. سطح دانش پزشكی ایران بسیار بالاست و چه بسا تحصیل ایرانیان در دانشگاه‌های پزشكی خارج از كشور هیچ دانشی به علوم پزشكی كشور اضافه نمی‌كند لذا بهتر است ایرانی‌ها در كشور خودشان رشته پزشكی تحصیل كرده و حتی از دیگر كشورها نیز دانشجو جذب كنیم.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به فعالیت پزشكان خارجی در كشور در دوره قبل از انقلاب گفت: در آن مقطع وقتی برای درمان یک بیماری ساده به درمانگاه‌ها، مراجعه می‌شد، پزشكان خارجی در آنجا بودند، اما الان به جایی رسیده‌ایم كه خدمات و دانش پزشكی صادر می‌كنیم.

رییس جمهور به اقدامات انجام شده در بخش پژوهش بهداشت و درمان اشاره كرد و گفت: در این زمینه نیز اقدامات خوبی انجام شده و خوشبختانه داروهای خوبی هم تولید شد، و از همه شما می‌خواهم كه در زمینه تولید دارو برنامه‌ریزی كنید و هر كمكی هم كه نیاز باشد دولت آماده انجام است.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه سطح توقع ملت از جامعه پزشكی كشور بالا رفته است، گفت: این یك انتظار به حقی است و البته لطف خداوند است و این انتظار نیز خود افق پرواز ایجاد می‌كند.

رییس جمهور تأكید كرد: وقتی دارو به عنوان ابزار فشار بدخواهان ملت قرار می‌گیرد، باید آن را خودمان تولید كنیم تا این حربه خنثی شود.

دكتر احمدی نژاد تصریح كرد: اینجانب به شدت با تبدیل شدن بخش بهداشت و درمان به بخش تجاری مخالف هستم زیرا كسی كه به دنبال كار تجاری باشد، باید در بخش مناسب آن فعالیت كند و طبابت همواره در ایران حرفه مقدسی بوده است و نباید عرصه تجارت شود.

رییس جمهور در این زمینه به مسأله اخلاق پزشكی اشاره كرد و گفت: اخلاق پزشكی به معنای پایه تنظیم‌كننده رابطه بیمار با یک پزشک است و از آنجا كه بخشی از باهوش‌ترین جوانان در حوزه پزشكی وارد می‌شوند مسأله مادی خیلی زود آن‌ها را اقناع می‌كند و در حوزه اخلاق هم در كمترین زمان به آن حد و مرزی كه باید، می‌رسند.

دكتر احمدی نژاد در بخش پایانی سخنان خود با تأكید بر اینكه انسان جاودانه بوده و برای ابدیت خلق شده است، گفت: انسان خلق شد تا در بالاترین مراحل هستی زندگی كند، این دنیا فرصتی برای پرواز به كمال است و به رابطه بین انسان و خدا خلاصه می‌شود.

رییس جمهور با بیان اینكه همه درخواست‌ها به خدا برمی‌گردد و ما همه از خدا تقاضای خود را مطرح می‌كنیم، افزود: هوشمندان عالم از این زندگی جز خدا چیزی را نمی‌خواهند. مادیات، پست‌ها و مقام‌ها در این دنیا هیچ اصالتی ندارند و به خودی خود ارزش و ضد ارزش نیست، اما اینكه چطور از این مراحل عبور شود، ارزش یا ضدارزش معنا می‌یابد.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه ملت ایران انقلاب كرد تا به خود انسانی و الهی برگردد، تصریح كرد: بهترین كانون‌ها كه فرهنگ انسان بودن را گسترش می‌دهد، دانشگاه‌هاست و دانشگاه باید نیروهایی تربیت كند كه خود را بشناسد و رسالت اصلی دانشگاه‌ها فراتر از نیروی انسانی متخصص، تربیت انسانی است.

رییس جمهور تأكید كرد: امیدوارم نظام سلامت كشور همانگونه كه در ابداع، نوآوری و علم، كارهای بزرگی انجام داده و در جهان درخشیده است در آینده نزدیک به جایی برسد كه پرچمدار تربیت و ساختن انسان‌های بزرگ و تقدیم آن‌ها به جامعه بشری، شود.

دكتر احمدی‌نژاد گفت: باید جامعه شاهد را برپا كنیم تا جامعه جهانی شاهد برپا شود و شما نشان داده‌اید كه این قابل تحقق است و مطمئن هستم اهداف بلند سلامت و بهداشت كشور به دست توانای شما تحقق می‌یابد.

پیش از سخنان رییس جمهور سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و تعدادی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این نشست، توجه به عدالت، كیفیت و كارایی در موضوع سلامت را مورد تأكید قرار داد و گفت: عدالت در بخش بهداشت و درمان به معنای آن است كه سهم مردم از پرداخت هزینه‌ها از جیب‌شان كاهش یابد و پرداخت هزینه‌ها باید در حد توان و دریافت خدمت در حد نیاز باشد.

وی با بیان اینكه رعایت كرامت انسانی بیمار در مساله كیفیت بهداشت و درمان مهم است، گفت: رعایت استانداردها چه در زمینه تربیت نیروی انسانی و چه در زمینه تجهیزات و امكانات در مساله كیفیت بهداشت و درمان باید مد نظر باشد.

سرپرست وزارت بهداشت و درمان تاكید كرد: در بخش كارایی نیز باید به این نكته توجه شود كه از امكاناتی كه نظام در اختیارمان می‌گذارد حداكثر بهره‌برداری صورت گیرد كه در این زمینه‌ها جاهای خالی زیادی وجود دارد و باید اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

طریقت منفرد به قانون برنامه پنج‌ساله توسعه كشور اشاره كرد و گفت: در بخش سلامت و بهداشت و درمان باید این قانون را با سرعت هر چه بیشتر اجرایی كنیم.

شیرانی رییس دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با بیان اینكه 22 سال در حوزه سلامت و درمان مدیر بود، گفت: انصافاً كاری كه در دولت نهم و دهم در حوزه سلامت مردم انجام شد، در هیچ زمانی انجام نشده است و این اقدامات انجام شده اصلاً با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی خطاب به رییس جمهور گفت: با همت شما كارهای بسیار بزرگی انجام شده و شما ثابت كردید كه از جنس مردمید و ما در دوران شما یاد گرفتیم كه چگونه كار كنیم.

شكیبا رییس دانشگاه علوم پزشكی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینكه كلنگ احداث 757 پروژه در دولت نهم و دهم در این دانشگاه به زمین زده شد، گفت: 597 پروژه به بهره‌برداری رسید و 160 پروژه نیز از 20 تا 80 درصد پیشرفت كار داشته و هیچ پروژه‌ای هم تعطیل نشده است.

وی با تأكید بر اینكه خدمات بسیار زیادی در سطح استان در بخش كنترل بیماری‌ها انجام شد، گفت: خوشبختانه فلج اطفال به طول كلی از بین رفت و در بخش كنترل بیماری مالاریا نیز موفقیت‌های چشمگیری داشته‌ایم.

محمدی رییس دانشگاه علوم پزشكی یزد نیز با تأكید بر اینكه رضایتمندی مردم، عدالت در سلامت و عدالت در توزیع متخصص در این دولت نسبت به دولت‌های گذشته بی‌سابقه بوده است، گفت: ما با همه وجود و توان در خدمت دولت هستیم و امیدواریم حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم صورت گیرد.

وی همچنین بخش‌هایی از میثاق‌نامه‌ای را كه از سوی روسای دانشگاه علوم پزشكی تهیه شده بود قرائت كرد.

ابوالقاسمی رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نیز با بیان اینكه بودجه سازمانی ما از سال 85 تا كنون 12 برابر شده، گفت: دستاوردهای كسب شده در بخش سلامت و بهداشت و درمان بیش از حد تصور است و موفقیت‌های خوبی نیز در زمینه فاكتور 7 داشتیم.

وی افزود: دولت دكتر احمدی‌نژاد به خوبی به موضوع هدفمندكردن یارانه‌ها پرداخت در حالی كه سال‌های متمادی عده‌ای فقط شعار دادند و از كنار آن عبور كردند. همچنین در زمینه تربیت نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان گام‌های بلندی برداشته شد و به سطح بی‌نیازی رسیدیم.