به گزارش سرویس اجتماعی برنا، مصطفی قانعی در دیدار مدیران سلامت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با رییس جمهور افزود: 5 درصد سهم آموزش عالی کشور در اختیار وزارت بهداشت است و از بین 2500 دانشگاه و دانشکده ما فقط 50 دانشگاه و دانشکده را زیر نظر داریم یعنی 5 درصد دانشجویان کل کشور، ولی در عین حال 30 درصد کل تولیدات علمی را وزارت بهداشت انجام می‌دهد.

وی اظهار داشت: قرار بود سالیانه رشد تولید علم ما 25 درصد باشد ولی سال گذشته این میزان به 50 درصد رسید و تعداد مقاله‌های پزشکی از 10 هزار به 15 هزار رسید. 

قانعی گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه باید تا پایان برنامه 5 دانشگاه را در یک درصد دانشگاه‌های برتز جهان جای می‌دادیم ولی هنوز دو سال از برنامه گذشته و 6 دانشگاه علوم پزشکی کشور در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در ابتدای دولت هشتم فقط 8 داروی بیوتکنولوژی تولید می‌کردیم ولی هم اکنون 30 دارو تولید می‌کنیم که این تعداد تا سال آینده به 50 دارو می‌رسد.

معاون تحقیقات و فناوری گفت: سال 76 روس‌ها به ایران آمدند تا ساختن داروی بیوتکنولوژی را به ما یاد بدهند ولی الان ما به این کشور این داروها را صادر می‌کنیم و در عرض کمتر از دو سال 500 میلیون دلار مواد اولیه دارویی تولید و صرفه جویی کرده‌ایم.

وی وجود 12000 عضور هیات علمی، 4000 دانشجوی دکترا و 2600 دستیار تخصصی در وزارت بهداشت را سرمایه عظیمی برای تولید علم و پژوهش دانست و گفت: در سال گذشته 2200 پیوند کلیه، 400 پیوند کبد، قلب و ریه در کشور به انجام رسیده‌است و هم اکنون بیمار از خارج کشور برای درمان می‌پذیریم.

وی در پایان خواستار توجه بیشتر دولت به اعتبارات بخش سلامت برای متوقف نشدن این روند سریع پیشرفت‌ها شد.