به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمد حسن طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت در مراسم تقدیر از برگزیدگان هجدهمین جشنواره علوم پزشکی رازی گفت: باید جدی تر به تولید داروهای مورد نیاز در کشور بپردازیم که در این زمینه کم توفیق نبوده‌ایم و محققان کشور آمادگی دارند تا با ادامه حمایت‌ها در مسابقه علمی جهان عقب نمانند.

وی اضافه کرد: استفاده بهینه از امکانات موجود و جلوگیری از مصرف داروها و درمان غیر ضروری یکی از وظایف این وزارتخانه است که در این مرحله به اقتصاد مقاومتی بیشتر نیاز داریم.

طریقت منفرد تصریح کرد: هرگونه وسیله صنعتی که در دنیا تولید می شود و نیز تمام داروها و پروتکل‌های درمانی در دنیا راهنمای بالینی دارند و براین اساس باید پیگیری کنیم تا راهنمای بالینی داروها را به سرعت در کشور آماده و از مصرف غیرضروری آن جلوگیری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این که آنچه سر سفره مردم می‌رود باید عاری از سموم و مواد آسیبب رسان باشد، گفت: باید تلاش کنید که آنچه سر سفره مردم می‌رود عاری از سموم و مواد آسیب رسان باشد چرا که خسارات ناشی از تولید، نگهداری و فناوری غذاها کمتر از بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها نیست.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه اپیدمی بیماری‌های واگیر، انسان‌ها را به صورت دسته جمعی در مناطق مختلف به کام مرگ می‌برد، اظهار داشت: با ساخت واکسن این بیماری‌ها، بشر از مرگ نجات یافت. طی دو دهه گذشته بشر با بروز بیماری‌های نوپدید مواجه شد و امروزه دغدغه محققان تولید واکسن برای درمان این بیماری‌هاست بنابراین امروزه برای سرطان‌های پروستات و رحم در جهان واکسن موجود است.

طریقت منفرد در ادامه به لزوم توجه به طب بومی سنتی کشور تأکید کرد و ابراز داشت: طب نوین دیگر پاسخگوی نیازهای بشر نیست و امروزه مبتکران طب نوین، 90 درصد از طب مکمل استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: فرهنگ و طب بومی ما می‌تواند در این زمینه کمک کرده و با ورود طب نوین هویت ایرانی اسلامی خود را بازیابیم.