به گزارش سرویس اجتماعی برنا، غلامرضا توگه مدیر عامل سازمان انتقال خون از اهدای یک میلیون و 715 هزار و 637 واحد خون توسط مردم کشور طی ده ماهه امسال خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.6 درصد رشد نشان می‌دهد. استان‌های تهران، مازندران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان بالاترین میزان اهدای خون را در سال جاری در تمام کشور داشته‌اند.

وی بابیان این‌که میزان آلودگی‌های خون نسبت به قبل کاهش چشمگیری یافته است، اظهار داشت: به عنوان مثال میزان آلودگی خون اهدایی به هپاتیت B برابر با 0.2 درصد، هپاتیت C معادل 6 صدم درصد و اچ.آی.وی در حد صفر بوده است.

توگه با بیان این‌که سازمان بهداشت جهانی تاریخچه موفقیت سازمان انتقال خون ایران را انتشار داده است، ادامه داد: یکی از موفقیت‌های ما تهیه دارو از طریق پلاسمای ایرانی است.

به گفته وی تاکنون 130 هزار لیتر پلاسما برای تهیه داروی مورد نیاز بیماران کشور به اروپا ارسال کرده‌ایم که دارای کیفیت عالی و مطابق با استانداردهای روز دنیا است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور با اشاره به این‌که رتبه خوبی از نظر اهدای خون در کشورهای همجوار و منطقه داریم، گفت: با دقتی که بر تمام مراحل اهدای خون انجام گرفته است نظام اهداکنندگان خون در کشور بهینه‌سازی شده و اکنون جزو 5 کشور برتر دنیا در این رابطه هستیم.

وی گفت: هم اکنون در زمینه برخی داروها مانند فاکتور 9 انعقادی که از پلاسمای ایرانی تهیه می شود به خودکفایی رسیده‌ایم و در زمینه تهیه آلبومین و فاکتور 8 نیز به موفقیت‌هایی دست یافته‌ایم.

توگه افزود: در تلاش هستیم پلاسمای اختصاصی ضدهاری را تهیه کرده و در شش ماهه اول سال 92 وارد بازار کنیم تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال آینده روند کمی و کیفی تهیه خون رشد قابل توجهی داشته باشد و روند نزولی عفونت‌های ویروسی را در خون‌های اهدایی شاهد باشیم.

توگه با بیان این‌که بیش از 50 درصد اهدا کنندگان خون مستمر هستند، افزود: در بعضی از استان‌ها مانند سمنان میزان اهدای خون 50 در هزار و درمازندران 38 در هزار است.

وی درباره فرآورده‌های نوین نیز اظهار داشت: این سازمان علاوه بر تامین نیازهای اولیه خون، فرآورده‌های نوینی دارد که می‌توان به پلاکت فرزیس درمانی اشاره کرد.

رئیس سازمان انتقال خون کشور در زمینه ارتباطات بین‌المللی گفت: در حال حاضر به قطب آموزشی منطقه تبدیل شده‌ایم و کارشناسانی از کشورهای سودان، افغانستان و عراق را آموزش می‌دهیم.

وی، سال جاری را به لحاظ تشدید تحریم‌ها بسیار سخت عنوان کرد و گفت: در سال جاری اختصاص اعتبارات بسیار مشکل شد و نابرابری نرخ ارز و دلار برنامه‌های ما را بسیار سخت کرد اما با اجرای برنامه عملیاتی توانستیم مانند گذشته خون کافی و سالم را تهیه کنیم.

توگه گفت: در رابطه با تجهیزات مورد نیاز به مقدار قابل توجهی به خارج وابسته هستیم، کیسه خون، کیت غربالگری و بخش عمده‌ای از تجهیزات را باید وارد کنیم در حالی است که سازمان درآمد اختصاصی ندارد و از نظر هزینه‌ها به دولت وابسته هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به نیازهای روزمره، بودجه جاری ما مانند سایر سازمان‌ها صرف پرسنل نمی‌شود و خرج تجهیزات می‌شود.

توگه گفت: 62 درصد از بودجه ما خرج تهیه مواد مصرفی می‌شود و این در حالی است که میزان اعتبارات کم شده و علیرغم شعار غربی‌ها که داروها و تجهیزات پزشکی تحریم نمی‌شود در این زمینه با مشکلاتی مواجه شدیم اما با این حال توانستیم برای تأمین قطعات از راه‌های جایگزین و استاندارد، کمبودها را رفع کنیم.

رییس سازمان انتقال خون کشور گفت: برای بیمارانی که نیازمند خون هستند مانند بیماران دیالیزی و تالاسمی برای جلوگیری از عوارض مصرف خون باید از کیسه‌های فیلتردار استفاده کنند.

وی افزود: بسیاری از این کیسه‌های فیلتردار به کشور وارد نشد و کشورهای صادرکننده اعلام کردند که این کیسه‌ها جنبه نظامی هم دارد بنابراین به شرکت ژاپنی طرف قرارداد ما فشار وارد کردند تا واردات این اقلام را قطع کنند.

توگه افزود: با این وجود ما توانسته‌ایم از طریق راه‌های موثر این کیسه‌ها را تأمین کنیم و از سال آینده امیدواریم نیمی از نیازمان به این کیسه‌ها را در داخل تأمین کنیم.

رئیس سازمان انتقال خون کشور در مورد کیت‌های غربالگری نیز گفت: این کیت‌ها دارای فیلتر بوده و خون آلوده را از سالم جدا می‌کند و برای تضمین سلامت خون به وجود این کیت ها حیاتی است به همین منظور با همکاری معاونت فناوری وزارت بهداشت در تلاش هستیم تا این کیت‌ها را در داخل کشورتولید کنیم.

وی در پایان ضمن تبریک به مناسبت ایام نوروز از مردم به‌وی‍ژه افرادی که دارای گروه خونی منفی خصوصا o منفی هستند خواست اهدای خون را در تعطیلات نوروزی فراموش نکنند.