به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از روابط عمومی انجمن میکروب شناسی ایران، جایگاه میكروب‌شناسی در علم پزشكی علاوه برموفقیت در کنترل بیماری‌های عفونی و مسری در کشور بیمارستان‌ها با پدیده‌های نوظهوری چون افزایش مقاومت‌های میکروبی مواجه می‌شوند که خود مشکلاتی را به وجود آورده است. بنابراین یکی از محورهای موضوعی اصلی در کنفرانس بررسی مقاومت‌های میکروبی و عوامل تاثیرگذار بر افزایش مقاومت میکروب‌ها خواهد بود.

در حاشیه کنگره یک کارگاه تخصصی درباره راه‌های جدید درمان عفونت‌های بسیار مقاوم به دارو بحث می‌کنند که برای پزشکان بسیار پراهمیت است.

از محورهای این كنگره بین المللی میكروب شناسی پزشكی، میكروب شناسی كاربردی(صنعتی)، میكروب شناسی غذایی، میكروب شناسی محیطی و میكروب شناسی دامپزشكی است.

همچنین از موضوعات مهم مورد بحث در كنگره  بیماری‌های مشترک انسان و دام توسط کارگروهی از متخصصان پزشکی و دام پزشکی صحبت خواهد شد، بیماری سل از جمله بیماری‌های عفونی با شیوع بالاست. بیماری تب مالت و هپاتیت نیز شیوع بیشتری نسبت به مابقی بیماری‌های عفونی دارند که از جنبه میكروب‌شناسی در کنگره مورد بحث قرار خواهند گرفت، آموزش در میكروب شناسی، واكسن‌های باكتریایی، مقاومت آنتی بیوتیكی میكروب‌ها، بیماری سل و مقاومت آنتی بیوتیكی است.

در این كنگره 8 سخنران خارجی كه 6 سخنران از كشورهای اروپایی آلمان، هلند ،‌بلژیک و 2 سخنران از عراق و كشورهای منطقه و همچنین از سخنرانان افتتاحیه كنگره دکتر ولایتی رئیس مركز آموزشی پژوهشی و درمانی مسیح دانشوری درباره سل مقاوم به تمامی داروها، پروفسور سعید بوذری رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص استفاده از عوامل حدت میكروبها به عنوان عوامل درمانگر، پروفسور محمد رضا زالی در مورد میكروفلور روده و اختلالات گوارشی، پروفسور هارتموت شلوتر از آلمان در خصوص Application of mass spectrometry in microbiology for strain typing, marker identification and investigation of bacterial proteomes، پروفسور جوزف آنه از بل‍ژیك در خصوص New targets for antibiotics with special attention to proteins involved in protein secretion pathwayو دكتر احمد محمد از عراق Genetic diversity of Mycobacterium tuberculosis isolates in Iraq ، آقای دکتر فیض آبادی رئیس انجمن میکروب شناسی ایران ، آقای دکتر شجاعی دبیر علمی و آقای دکتر موسوی دبر اجرایی است.

این كنگره دارای 13 امتیاز بازآموزی است برای متخصصان داخلی، پزشکان عمومی، متخصصان بیماری‌های عفونی و متخصصان علوم آزمایشگاهی از جمله میکروب‌شناسان، قارچ‌شناسان و انگل‌شناسان و همچنین پیراپزشکان در نظر گرفته شده است.

از 1100 مقاله پذیرفته شده 50 مقاله بصورت سخنرانی و 1050 مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، چهاردهمین کنگره بین‌المللی میكروب‌شناسی از ششم تا هشتم شهریورماه امسال و در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.