به گزارش سرویس اجتماعی برنا، به نقل از وبدا، سیما ساجدی نژاد در کارگاه «رویکرد نوین سازمان بهداشت جهانی به ارتقای سلامت» که صبح امروز در سالن اجتماعات ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، گفت: بحث ارتقای سلامت در جوامع بسیار گسترده تر از آنست که در تنها در محدودۀ وظایف یک دفتر در وزارت بهداشت باشد و امروزه این مبحث در کشورهای پیشرفته با حضور و فعالیت های گسترده بخش خصوصی همه گیر شده است.

وی افزود: رویکرد نوین سازمان جهانی بهداشت به این مبحث مهم از سال 1977 میلادی با شعار «سلامت برای همه» آغاز شد. 

ساجدی نژاد ادامه داد: هم اکنون هر 4 سال یکبار یک کنفرانسی بین المللی از سوی سازمان بهداشت جهانی در این خصوص برگزار می شود که قطعنامه کنفرانس آلماآتا در سال 1978 با شعار «دسترسی همه به سلامت» اولین کنفرانس آن بود.

کارشناس Who در ایران گفت: کنفرانس اوتاوا در سال 1986 و کنفرانس بانکوک در سال 2005 با تصویب 5 اصل مهم و 4 تعهد برای ارتقای سلامت در جوامع نیز در این راستا برگزار شد.

وی با اعلام این‌که متاسفانه هم اکنون 70 درصد مرگ و میر در ایران مربوط به بیماری های غیرواگیر است، بیان داشت: عوامل اصلی گسترش بیماری های غیرواگیر عبارتند از تغذیه ناسالم، کمبود فعالیت فیزیکی، مصرف دخانیات و الکل هستند.

کارشناس سازمان جهانی بهداشت (Who) در ایران افزود: از بین 10 شهر آلوده در جهان 4 شهر در ایران است که اهواز از نظر پدیدۀ غبارآلودگی کشور اول جهان شناخته شده است.

وی با اشاره به اهمیت توسعه فعالیت سازمان های مردم نهاد در خصوص ارتقای سلامت گفت: سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی در کشورهای اروپایی بار اصلی ارتقای سلامت را به دوش دارند که برای توسعۀ این فعالیت ها در ایران نیز باید چاره اندیشی شود.