به گزارش سرویس اجتماعی برنا، بر اساس اعلام برگزار کنندگان روز جهانی اهدا کنندگان خون،‌ روزانه 800 زن در سراسر جهان به دلیل اختلالات ناشی از حاملگی و یا زایمان جان می سپارند. تقریباٌ تمامی این مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد. بیش از نیمی از این آمار مربوط به کشورهای آفریقایی و یک سوم آن مربوط به جنوب آسیا است. خطر مرگ برای مادران زیر 15 سال بسیار بیشتر از سایر سنین است. همچنین عمده ترین علل مرگ و میر در هنگام زایمان ناشی از خونریزی شدید است.

برپایه این گزارش، امروزه، 40 سال بعد از تصویب اولین قطع نامه سازمان جهانی بهداشت در خصوص سلامت خون، هنوز دسترسی به خون سالم و استفاده منطقی از آن یک چالش عمده در بسیاری از کشورهاست.

به همین مناسبت، سازمان جهانی بهداشت شعار " خون سالم برای مادران " را برای سال 2014 برگزیده است؛ با این امید که با تمرکز بر این موضوع، آگاهیها در خصوص اهمیت تامین خون و محصولات خونی سالم در راستای یک نگرش جامع به پیشگیری از مرگ و میرهای هنگام زایمان افزایش یابد.

شایان ذکر است که مطابق اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت، میزبان روز جهانی اهداکننده در سال 2014، کشور سریلانکا خواهد بود.

همچنین به همین مناسبت از تمام علاقه مندان دعوت گردیده تا جهت نهایی نمودن موضوعات مرتبط با جشن روز جهانی اهداکننده در سال آینده پیشنهادات خود را به نشانی پست الکترونیک: who-wbdd@ezcollab.edgeof.net ارسال نمایند.

گفتنی است، در ایران هم با توجه به این که سال آینده چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون و بزرگداشت 40 میلیون اهدای خون است، ‌این روز همزمان با گرامیداشت چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون و اهدای 40 میلیون واحد خون با مشارکت عزیزان تالاسمی و هموفیل که به سن 40 سال رسیده‌اند و مشارکت اهداکنندگان که 40 بار اهدای خون دارند، برگزار می‌شود. در همین راستا ستاد بزرگداشت اهداکنندگان خون در ایران، تشکیل و از طریق پرتال سازمان به نشانی www.ibto.ir آماده دریافت نظرات هموطنان عزیز و اهداکنندگان خون برای بزرگداشت این روز می‌باشد.