احمد شیبانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این مطلب افزود: ورود واکسن آبله مرغان به کشور غیر مجاز نبوده، بلکه این دارو مورد تایید وزارت بهداشت است چرا که مراحل نظارتی معمول بر سلامت واکسن طی شده است.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: مهمترین مشکل واکسن آبله مرغان این بوده است که این دارو نباید در دارو خانه های عرضه می شد و شرکت پخش به اشتباه این واکسن را در اختیار چند دارو خانه قرار داد.

شیبانی در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته واکسن های موجود در دارو خانه ها جمع آوری شده و در اختیار مراکز درمانی مورد نظر قرار گرفت چرا هیچ گونه مجوزی برای ورود واكسن آبله مرغان به داروخانه ها و بخش خصوصی صادر نشده است و این واکسن باید تنها در مراکز بهداشتی-درمانی توزیع و تزریق شود.

گفتنی است طی‌ماه‌های گذشته، گزارشاتی مبنی بر ورود غیرمجاز و توزیع واکسن آبله‌مرغان در برخی داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مطب‌ها منتشر شده است. در حالی که تجویز واکسن آبله مرغان برای استفاده معمول در کودکان و نوجوانان توسط بخش خصوصی، مورد تأیید کمیته کشوری ایمن‌سازی نیست.

در این رابطه وزرات بهداشت اعلام کرده بود؛ واکسن‌های وارداتی به دلیل غیرمجاز بودن، مراحل نظارتی معمول بر سلامت واکسن را طی نکرده و هیچ اطمینانی از نحوه نگهداری آن در حین حمل و نقل در درجه حرارت ویژه این واکسن وجود ندارد،به همین دلیل استفاده جامعه پزشکی از این واکسن به صورت فعلی به دلیل مخاطره انداختن سلامت فرد و جامعه مورد تأیید نبوده و با افرادی که مبادرت به توزیع و یا استفاده غیرمجاز نمایند مطابق مقررات برخورد خواهد شد.