به گزارش سرویس اجتماعی برنا، دکتر انوشیروان محسنی بندپی مدیرعامل سازمان بیمه ایرانیان افزود: بر اساس برآوردها هزینه های بیمارستانها و مراکز درمانی در سال 91 حدود 30 تا 35 درصد از درآمدهایشان بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: بنابراین هر ساله این بخش با کمبود اعتبارات مواجه می شود. بر همین اساس بیمارستانها در پرداخت مطالبات پرشکان، پرستاران و بخشهای خصوصی و شرکتهای داوریی با مشکلات عدیده مواجه شده اند.

مدیر عامل سازمان بیمه ایرانیان بیان داشت: این مسائل باعث شده است که روسای بیمارستانها به جای اینکه در فکر تعالی خدمات باشند دائما درگیر مسائلی نظیر پرداخت مطالبات هستند و ناخواسته از کارهای اصلی و کلیدی فاصله گرفته اند.

بدهی 800 میلیاردی بیمه سلامت ایرانیان
وی اضافه کرد: از طرفی کمبود اعتبارات موجب انباشته شدن بدهی سازمانهای بیمه گر به دانشگاههای علوم پزشکی کشور و بیمارستانها شده است به نحوی که هم اکنون این بدهی ها به رقم 800 تا 900 میلیارد تومان رسیده و طبق آخرین اخبار سازمان بیمه ایرانیان 6 ماه است که بدهی هایشان را به بیمارستانها پرداخت نکرده است.

محسنی بندپی افزود: ماده 7 قانون هدفمندی بر واقعی شدن قیمت ارائه خدمات در بخش سلامت و تامین بودجه پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی به این بخش و تقویت بنیه مالی بیمه ها اشاره داشته و در قانون برنامه نیز منطقی کردن تعرفه ها بر اساس هزینه‌ها مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.

وی بیان داشت: هم اکنون مردم در بخش پاراکلینیکی 70 درصد و در بستری 40 درصد هزینه ها را از جیب شان می پردازند و این امر موجب تحمیل فشار مضاعفی به آن‌ها شده است که این هم خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است.

محسنی بندپی گفت: با توجه به این مشکلات در قانون هدفمندی پیش بینی شد بخشی از اعتبارات این قانون به رفع این مشکلات اختصاص یابد تا هم خدمات درمانی استاندارد شود، هم پرداخت از جیب مردم کاهش یابد و هم از ظرفیت‌های بیمارستانی در جهت کسب رضایتمندی بیشتر مردم بهره برداری شود.

وی تلاش‌های وزیر بهداشت در جهت اولویت قرار گرفتن رفع مشکلات نظام سلامت توسط دولت تدبیر و امید را سازنده دانست و گفت: این تلاش‌ها و مجموعه نگاهی که دولت جدید اعم از رئیس جمهور و سایر اعضا به مقوله سلامت دارند باعث شده است که این امید به وجود آید که بخشی از درآمدهای هدفمندی یارانه ها به نظام سلامت اختصاص خواهد یافت.

محسنی بندپی در پایان اظهار امیدواری کرد با اجرایی شدن قانون هدفمندی و عملی شدن وعده های دولت در این باره بخش عمده ای از مشکلات نظام سلامت در سال آینده مرتفع شود.