به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری برنا، محمد میرزابیگی افزود: البته این مجوز به صورت استخدام نیست بلکه به شکل خرید خدمت و پاره وقت است.

وی تصریح کرد: جذب این تعداد پرستار در راستای کمک بهتر برای اجرای طرح تحول نظام سلامت است.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: همچنین قرار است تا یکی دو ماه آینده نظام پرداخت پرستاران نیز تغییر کند.

میرزابیگی افزود: این تغییر به این معناست که تلاش و فعالیت هر پرستاری که بیشتر باشد در حقوق ماهانه وی لحاظ خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه گفت: روز گذشته بخشنامه‌ای از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت صادر شد که بر اساس آن از این پس در بیمارستانهای دولتی سوپروایزرها مسئول پاسخگویی به مراجعات و شکایات بیماران هستند و این بخشنامه هم دقیقا در راستای طرح تحول نظام سلامت است.

وی افزود: هدف نظام پرداخت، چرخاندن عقربه پرداخت از پروسه محوری به سمت عملکرد محوری و نتیجه محوری است و درصد بسیار بالایی از پرداخت ها با رضایت مندی مردم ارتباط پیدا خواهد کرد.

میرزابیگی گفت: امروزه به بحث مشکلات پرستاران توجه بسیار زیادی می شود، ولی این بدان معنی نیست که منافع مابقی گروه های پیراپزشکی در نظر گرفته نخواهد شد.

وی افزود: در قوانین تصویب شده، دستاوردهایی برای حرفه پرستاری به خاطر اهمیت مراقبت در جایگاه سلامت، به دست آمده است ولی علاوه بر پرستاران، همه گروه های جامعه می توانند از این دستاوردها بهره مند شوند و قضیه سهم خواهی مطرح نیست.

به گفته میرزابیگی بحث مراقبت های پرستاری هم به لحاظ گستردگی در سطوح نظام سلامت و هم کثرت جمعیت تحت پوشش پرستاران، بسیار پراهمیت است و نیاز به ساماندهی بیشتری دارد بنابراین بهتر است عنوان معاونت مراقبت و پرستاری جایگزین معاونت پرستاری شود.

میرزابیگی با اشاره به اینکه وزیر بهداشت نیز معتقد به متمرکز کردن فعل مراقبتهای پرستاری است، گفت: این تاکید به خاطر جلوگیری از متضرر شدن بیماران در مراکز درمانی است و از حالا به بعد تمام برنامه ها با هدف حل مسائل و مشکلات در مراکز بهداشتی و درمانی تحت حوزه مراقبت های پرستاری مطرح خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در راستای طرح مراقبتهای پرستاری، 168 برنامه طی نظرخواهی از معاونت های مختلف از کل کشور به دست وزارت بهداشت رسیده است، اعلام کرد: یکی از مهمترین این برنامه ها رفع کمبود نیروی پرستار در جامعه است. در حال حاضر با اجرای طرح ساماندهی نظام سلامت در اورژانس ها و مبادی ورودی بیمارستان ها، افزایش 30 تا 35 درصدی مراجعات بیماران را داشته ایم. هرچند این آمار به مرور زمان قطعی می شود ولی پرستاران باید با صبوری و توان بیشتر در راستای اجرای هرچه بهتر این طرح خدمت کنند.

به گفته میرزابیگی رفع مشکل کمبود نیروی پرستار از دو مسیر امکان دارد؛ یکی از این مسیرها راه اندازی آژانس های غیر دولتی پرستاری است. به طوری که در حال حاضر تعداد زیادی از پرستاران که تمایلی به استخدام در مراکز درمانی ندارند، وارد مشاغل دیگری شده اند ولی مایلند به صورت پاره وقت همچنان حرفه پرستاری را دنبال کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: مسیر دوم جبران کمبود نیرو، استفاده از توانایی های مغفول مانده است. به گونه ای که در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان پرستاری ترم های 4 به بعد، مشغول ارائه خدمت در مراکز درمانی بخصوص مراکز درمانی غیر دولتی هستند. در این زمینه طرح استفاده از دانشجویان ترم 6 به بعد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطرح است.

وی با اشاره به این که این دانشجویان با حقوق نسبتا خوبی می توانند در مراکز بهداشتی فعالیت کنند، گفت: البته دانشجویان سطوح کارشناسی در بخش های عمومی و دانشجویان سطوح بالاتر در بخش های تخصصی مجاز به خدمت رسانی هستند.

میرزابیگی تاکید کرد: در حال حاضر ابلاغیه این نحوه خدمات رسانی دانشجویان پرستاری به برخی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شده و دستورالعمل آن نیز به امضای وزیر بهداشت رسیده است. انتظار داریم این طرح از اوایل هفته آینده به طور رسمی کلید بخورد. ولی دانشکده های پرستاری در حال حاضر می توانند این طرح را اجرا کنند چون بودجه و اعتبار کافی برای آن در کل کشور در نظر گرفته شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بحث مراکز مراقبت های پرستاری و تامین نیروی کار پرستاری با اولویت دادن به Home care تا دو ماه آینده انسجام خواهد یافت.

وی با اشاره به این که هدف از این طرح فعال تر شدن پرستاران در سطح جامعه است، افزود: در حوزه پرستاری نباید اینگونه تصور کنیم که این افراد تنها مختص به بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند بلکه باید در کل جامعه حضور داشته باشند تا پرستارنماها بیش از این به پیکره جامعه پرستاری ضربه نزنند.

به گفته میرزابیگی در زمینه Home care ها، مجوزها باید به روز شوند، تعرفه ها و شرح وظایف نیز تعریف گردند و شرایط افرادی که در این زمینه می‌توانند مجوز بگیرند، باید احراز شود.

وی با اشاره به اینکه خارج از بحث نیرو، بحث نرم افزاری کردن خدمات این قشر نیز بسیار مهم است گفت: به طوری که این بخش باید از حالت سنتی و عدم وحدت رویه خارج شود تا جزایر پراکنده پرستاری را بتوان ساماندهی کرد.

میرزابیگی با بیان اینکه نوبت کاری، شیفت‌ها، ساعات کاری و موارد دیگر باید تحت نرم افزار مشخصی تعریف شوند، گفت: همچنین وزیر بهداشت به امر استفاده از فناوری های به روز در حرفه پرستاری تاکید کرده و تا 3 ماه آینده تمام نوبت های کاری، شیفت ها و ساعات کاری نرم افزاری می شود.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر ساماندهی الگوی لباس پرستاران است. این الگو تا اول مهرماه مشخص شده و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ می گردد.

میرزابیگی با اشاره به این که در حال حاضر متاسفانه فرم های ناهماهنگ در لباس پرستاران منجر به عدم تشخیص این کادر در مراکز درمانی شده، گفت: علاوه بر هماهنگ بودن فرم لباس ها، شکیل بودن و وزین بودن لباس را نیز باید مد نظر داشت تا بیماران در مواجه با پرستار، روحیه بگیرند.

معاون پرستاری با اشاره به نظام پرداخت در گروه پرستاران افزود: در حال حاضر بحث کلی این است که گروه پرستاری و پیراپزشکی باید به سمت انگیزه بیشتر حرکت کند و یکی از روش های ایجاد آن در این گروه، اصلاح نظام پرداخت است.

میرزابیگی با بیان اینکه تاکید وزیر بهداشت نیز بر عادلانه بودن پرداختها است، گفت: البته برای اصلاح این نظام، نیاز به زمان داریم و نمی توان در این مورد توقع های بی مورد ایجاد کرد. البته منظور، اصلاح نظام پرداخت در مراکز دولتی است و بخش خصوصی نیز می تواند در این زمینه با بخش دولتی رقابت کند. ضمن اینکه افزایش حقوق طبق نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد، اخلاق مناسب و ارتباط موثر با بیمار خواهد بود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: هدف نظام پرداخت، چرخاندن عقربه پرداخت از پروسه محوری به سمت عملکرد محوری و نتیجه محوری است و درصد بسیار بالایی از پرداخت ها با رضایت مندی مردم ارتباط پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به این که در برخی از کشورهای همسایه ایران، مراکز درمانی برای بیماران پرونده مراقبتهای پرستاری تشکیل می دهند، گفت: پرستار بر اساس این پرونده، تشخیص های پرستاری داده و پروتکل های پرستاری را اجرا می کند. ولی در ایران به دلیل این که در گذشته استانداردهای خدمتی تعریف نشده بود و کمبود شدید نیرو داشتیم، این پرونده برای بیماران هیچ وقت تشکیل نشد.

به گفته میرزابیگی، در حال حاضر می خواهیم به سمتی برویم که اگر پرونده مراقبت پرستاری نداشتیم، لااقل یک برگ به پرونده بیمار اضافه کنیم تا در آن مراقبت های پرستاران در هر شیفت تعریف و مشخص شود. چون این کار هم ارزش حقوقی پرونده بیمار را بالا می برد و هم جایگاه پرستار را در مراقبتهای پرستاری افزایش خواهد داد.

وی در زمینه تامین نیروی پرستار به ازای هر تخت نیز توضیح داد: به ازای هر تخت بیمارستانی، باید 1 و نیم نفر پرستار تعریف شود که این میانگین در حال حاضر 7 دهم به هر تخت بیمارستانی است. این در حالی است که به ازای هر 3 پرستار نیز یک کمک بهیار باید در نظر گرفته شود. برنامه ما تا آخر سال این است که 1.25 نفر نیرو به ازای هر تخت بیمارستانی، فقط از جنس پرستار و بهیار باشد.

میرزابیگی تاکید کرد: با تلاش تیمهای مختلف در سطح وزارتخانه، باید سند عرضه و تقاضای نیروی پرستار را تعریف کنیم. ضمنا نیاز داریم به لحاظ دوره های آموزشی بخصوص در رده های تخصصی، از نظر فناوری های نوین پرستاران را به‏روز نگه داریم.