دکتر کاظم ندافی گفت: اجرای مدیریت یکپارچه جامع کاهش آلودگی هوا و مدیریت شهری از جمله برنامه هایی است که می تواند از تولید گرد و غبار جلوگیری کند.

به گزارش سرویس سلامت جوان خبرگزاری برنا، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: یکی از آلاینده های معیار در آلودگی هوا ذرات معلق است که می تواند از منابع مختلف کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر کاظم ندافی ضمن این توضیح افزود: ذرات معلق ممکن است به شکل دوده، دانه های شن و ماسه، ذرات ناشی از احتراق ناقص سوخت در موتورها و نظایر آن تولید شود اما آنچه که بیشتر به عنوان گرد و غبار مطرح است ذرات معلقی است که از منشاء زمینی و در پی پدیده های هواشناسی نظیر باد تولید شده و میدان دید را کاهش می دهد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این که گرد و غبار ضمن پایین آوردن کیفیت هوا، کیفیت زندگی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

دکتر ندافی با اشاره به این که گرد و غبارها یا مجموع ذرات معلق شامل کلیه ذرات و از جمله مقادیری از ریزگردها نیز هستند، خاطرنشان کرد: کاهش زمان مواجهه با آلاینده های هوا با توجه به توصیه های بهداشتی از جمله عدم فعالیت فیزیکی غیر ضروری در محیط های باز، عدم تردد کودکان، سالمندان و افراد داری بیماری های زمینه ای در فضای آزاد و استفاده از ماسک های تنفسی استاندارد P1 , P2 برای مقابله و به حداقل رساندن استنشاق ذرات معلق از راهکارهای موثر کاهش اثرات ریزگرد و گرد و غبار است.
 
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین توصیه کرد: از ورزش سنگین بویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید خودداری کنید، در خانه یا محیط های بسته بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید، در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید، اگر دارای آسم هستید یا نشانه هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده کردید، برنامه درمانی خود را دنبال کنید و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.

وی با اشاره به الگوی های بین المللی برای حل این معضل توضیح داد: جهت مقابله با گرد و غبار که عمدتاً منشاء طبیعی و زمینی دارد، راهکارهای اجرایی شامل مدیریت منابع آب و تالاب ها و تثبیت خاک مورد تایید هستند. همچنین اجرای مدیریت یکپارچه جامع کاهش آلودگی هوا و مدیریت شهری از جمله برنامه هایی است که می تواند از تولید گرد و غبار جلوگیری کند.