به گزارش سرویس سلامت برنا،معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت  با اشاره به ضرورت رعایت موازین بهداشتی در پخت نذورات در ایام محرم توسط تکایا و هیات ها، توضیح داد: در پخت و عرضه غذا و نوشیدنی داغ استفاده از ظروف یکبارمصرف گیاهی و آلومینیومی در اولویت هستند. ظروف کاغذی نیز که جزئی از شاخه ظروف گیاهی محسوب می شوند، در ارجحیت بعدی قرار می گیرند.

مهندس سید رضا غلامی در مورد کلیه ظروفی که پایه پلاستیکی دارند، اضافه کرد: توزیع غذاهای داغ بالای 65 درجه سانتی گراد در این ظروف به علت این که از مشقات نفتی تهیه می گردد، اصلا توصیه نمی‌شود.

وی با اشاره به این که ظروف یکبار مصرف با پایه پلاستیکی در طبیعت تجزیه نشده و تنها تخریب می شوند، توضیح داد: در نهایت ساختار خرد شده این ظروف به چرخه زندگی جانداران بازمی گردد.
 

غلامی با بیان این که ظروف گیاهی تجزیه پذیر هستند و مشتقاتی ندارند که به مواد غذایی انتقال یابد، ادامه داد: در راستای ترویج استفاده از این ظروف، وزارت بهداشت به همراه سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت، معدن و تجارت سعی در افزایش اطلاع رسانی به مردم دارد تا بتوانیم در آینده پوشش صد در صدی استفاده از این ظروف را داشته باشیم.
 
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به این که در خیلی از مراکز پخش نذورات، بازرسان بهداشتی وزارت بهداشت بر اجرای نکات بهداشتی در تهیه غذاهای نذری، نظارت می کنند، خاطرنشان کرد: علاوه بر حوزه نظارت، امسال همزمان با مراسم 10 روزه ایام محرم دستورالعملی به بازرسان بهداشت محیط وزارت بهداشت به منظور آموزش هیات ها و تکایا نسبت به رعایت نکات بهداشتی در طبخ غذا، ابلاغ شده است.

وی در پایان تاکید کرد: اگرچه ظروف گیاهی و آلومینیومی گرانتر از ظروف یکبار مصرف با پایه پلاستیکی هستند، ولی اگر در زمینه افزایش بار بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیکی اطلاع رسانی کافی صورت گیرد، هزینه برای تهیه ظروف گیاهی، در واقع سرمایه گذاری برای حفظ سلامت مردم خواهد بود.