قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در حاشیه جلسه هیأت‌ دولت در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تبریک به مناسبت هفته کتاب در پاسخ به سوالی درباره آلودگی آب تهران اظهار داشت: در مورد آب تهران خوشبختانه هیچ مشکلی وجود ندارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، وزیر بهداشت تصریح کرد: چند مورد چاه بود که میزان نیترات آنها بیش از حد مجاز بود که به آنها تذکر داده شد. البته همانگونه که معاون بنده نیز اعلام کرد این مسئله مربوط به دو ماه پیش است و در حال حاضر آب تهران سالم است.

وی در پاسخ به سوالی درباره دریافت زیر‌میزی‌ نیز خاطرنشان کرد: از جامعه پزشکی در سراسر کشور که هماهنگی خوبی با سازمان نظام پزشکی دارند تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه گزارشاتی که در زمینه عدم رعایت تعرفه بوده و آنچه دیروز رئیس ستاد به ما اعلام کرد 82 مورد بوده گفت: به این موارد رسیدگی می‌شود و امیدواریم که این مسئله را همه رعایت کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پارازیت‌ها برای سلامتی مضر هستند یادآور شد: همانگونه که معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: مستندات علمی در زمینه آسیب‌رسان بودن پارازیت‌ها وجود ندارد اما پارازیت خوب نیست و برای سلامت انسان مضر است.

وی تاکید کرد: پارازیت از هر نوع آن خوب نیست اما در کشور ما اینکه پارازیت‌ها به چه شکلی است نیاز به تحقیقات دارد که مراکز تحقیقاتی روی این موضوع کار می‌کنند و در حال حاضر نمی‌توان به طور واضح اعلام کرد که صد در صد آسیب‌رسانند و مقدار آن چقدر است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در کشور سونامی سرطان وجود دارد افزود: حتما این خبر اشتباه است؛ سرطان 5 تا 6 درصد نسبت به آمریکا و اروپا در کشور ما کمتر است در منطقه نیز این میزان کمتر است اما ما هم همان مسیری را می‌رویم که آنها رفته‌اند و اگر الان توجه نکنیم سال‌های بعد مشکلاتی داریم که آنها دارند.

وزیر بهداشت در خصوص آلودگی هوا نیز گفت: در این فصل آلودگی شروع می‌شود و مشکل عمده از نظر بنده عدم یکپارچگی مدیریت شهر و کلانشهر تهران است و هر یک از دستگاه‌ها گردن دیگری می‌اندازند که امیدواریم این مسئله حل شود چرا که باعث آسیب افراد به ویژه خردسالان و بزرگسالان می‌شود اما ما موظفیم خدمات خود را ارائه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به داروهای نوترکیب اشاره و تصریح کرد: صادرات در حوزه دارو اصلا رضایت‌بخش نیست و اصرار ما به تولید‌کنندگان این است حتما در بازارهای بین‌المللی حضور یابند چرا که ارتقای کیفیت داروی تولید داخل فقط با حضور در بازار بین‌المللی میسر است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اخیرا قراردادهایی با کشورهای همسایه داشته‌ایم و باید گام‌های بلند‌تری برداشته شود.