به گزارش سرویس اجتماعی برنا، حسن ابوالقاسمی درباره وضعیت سازمان انتقال خون در سال 89 و 90 گفت: از كل اعتبارات سال 89، 80 درصد آن به سازمان انتقال خون اختصاص یافت درحالی كه در این سال، افزایش خونگیری 6/4 درصد و اهدای مستمر خون 5/2 درصد افزایش یافته است. 

رییس سازمان انتقال خون ادامه داد: با توجه به این كه مراكز شیمی درمانی و جراحی بخش زیادی از خون تهیه شده سازمان را مصرف می كنند باید در سال 90 تلاش كنیم تا آمار خون اهدایی را بالا ببریم.

وی با اشاره به این كه سازمان انتقال خون از سال 84 موفق شده است آمار افزایش خون را 25 درصد افزایش دهد، گفت: در كشورهای توسعه یافته این افزایش در نهایت یك درصد بوده و درآمریكا این رقم ثابت مانده است. 

ابولقاسمی بهترین استان از نظر خون دهی را استان سیستان و بلوچستان معرفی كرد و اظهار داشت: 60 درصد خون اهدایی در این استان با وجود 2500 بیمار تالاسمی در خود استان مصرف می شود. 

وی از ارسال صد اتومبیل مخصوص خونگیری برای استان های كشور طی دو سال گذشته خبرداد و افزود: در طول چند سال گذشته 32 میلیارد تومان برای تجهیز سیستم اتوماسیون سازمان انتقال خون اعتبار هزینه كرده ایم. 

رییس سازمان انتقال خون کشور كل پایگاه های انتقال خون كشور در حال حاضر را 226 پایگاه ذكر كرد و گفت: 82 پایگاه از سال 84 به این طرف ساخته شده و تبدیل برخی كانتینرها به پایگاه در سلامت بخش دیگری از اقدامات سازمان انتقال خون بوده است.

وی با اعلام این كه 16 هزار از 18700 بیمار تالاسمی كشور یك چهارم خون تولیدی سازمان انتقال خون معادل 450 هزار واحد خون مصرف می كنند، اظهار داشت: خون این بیماران به صورت فیلتر شده تحویل آنان می شود كه هزینه فیلتر این مقدار خون، سالانه 15 درصد كل اعتبارات سازمان را مصرف می كند.