به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، غضنفر میرزابیگی، در همایش روز پرستار اظهار داشت: امروز کشور با داشتن بالغ بر 170 هزار پرستار و سالانه 8 هزار نفر فارغ التحصیل از 130 دانشکده پرستاری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با فعالیت های گسترده علمی، آموزشی، حرفه ای و ... جزو کشورهایی است که در عرصه پرستاری نیز در مرز دانش حرکت می کند. با اندک توجه بیشتر و  ایجاد شرایط حداقلی و رفع چند مانع خدمتی، به سرعت می توانیم جزو رشته هایی باشیم که بسیار زودتر از افق 1404 و  با حدود یک دهه جلوتر در منطقه اول شویم.

رییس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: پرستار در ایران و در کشورهای منطقه، نخستین گروهی است که در بین رشته های دانشگاهی و فارغ التحصیلان کشور برای بالغ بر 550 خدمت خود، استاندارهای خدمتی را طوری تدوین کرده است.  هم اکنون با همکاری وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و سازمان نظام پرستاری، بالغ بر 150 خدمت، در حال ثبت ملی استاندارد است.

میرزابیگی افزود: پرستاری در بین تمام رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی اولین گروهی است که در عمل به رهنمودهای سال قبل مقام معظم رهبری، کدهای اخلاقی، آیین اخلاق ملی پرستاری و راهنماهای اخلاقی را تدوین کرده است.

رییس سازمان نظام پرستاری گفت: ایران نخستین کشور خاورمیانه است که در حوزه پرستاری توانسته علاوه بر عضویت در شورای بین المللی پرستاران جهان آن هم در شرایط ویژه، نمایندگی انحصاری مرکز تحقیقات و پژوهش را برعهده بگیریم و با همکاری متخصصان این حرفه، به مناسبت روز پرستار آن را راه اندازی کنیم و همزمان یک دوره مدیریت رهبری پرستاری در سطح بین المللی برگزار شود.

میرزابیگی تصریح کرد: براساس رنکینگ های بین المللی باز هم اولین کشور در خاورمیانه هستیم که رتبه 14 را در این سازمان بین المللی داریم. بنابراین با اندک رسیدگی های حرفه ای، در بعد استانداردسازی منابع انسانی پرستاری، جایگاه پرستاری در تیم سلامت، جایگاه اداری و اجرایی پرستاری در نظام اجرایی کشور و مقداری سرعت بخشیدن به عرصه تحقیق، پژوهش طی 5 سال آینده در کشور اولین رشته ای باشیم که به اهداف سند چشم انداز 1404 می رسیم.

وی در ادامه گفت: نداشتن استاندارد مشخص نیروی پرستار براساس شاخص های معروف دنیا که باید نسبت به جمعیت تخت بیمارستانی یا پزشک باشد یكی از مشكلات این حرفه است.  باید برای هر یکهزار نفر جمعیت حداقل 3 پرستار یا هر تخت بیمارستانی در شبانه روز 2 پرستار داشته باشیم این در حالی است که فعلا 0.5 تا 0.7 نفر تخت بیمارستانی به ازای هر شبانه روز داریم و بر اساس دستور رییس جمهور برای استخدام 23 هزار نفر در نظام سلامت که 18 هزار نفر به پرستاری اختصاص داده شد، در مرحله استخدام هستند باز هم بکارگیری این تعداد  نهایتا به 0.6 تا 0.8 نفر پرستار به ازای هر تخت در شبانه روز خواهیم رسید و این نشان دهنده کمبود در نیروی پرستاری است.

رییس سازمان نظام پرستاری اذعان داشت:  چارت ها و پست های سازمانی مراکز بهداشتی – درمانی مربوط به 10 تا 20 سال قبل هستند در حالی که بسیاری از مراکز و محل های خدمتی، توسط پرستاران اداره می شوند. اما تخت محسوب نمی شود، همچون کلینیک ها، پاراکلینیک ها، اورژانس ها و اتاق عمل، از سوی دیگر توسعه روز افزون تعداد تخت ها در بخش ها، بخش ها در بیمارستان ها، بیمارستان ها در شهرها و استان ها، به گونه ای است که سرعت توسعه و افزونی بیمارستان ها به سرعت جذب و به کار گیری نیرو به شدت غلبه دارد و مرتب منجر به کاهش نسبت پرستار به تخت و سایر شاخص ها می شود.

میرزابیگی همچنین در خصوص نظام پرداخت پرستاران گفت: نظام پرداخت بسیار تبعیض آمیز است که به هیچ عنوان با عدالت سازگاری ندارد بلکه به مرگ انگیزه ها در پرستاری منجر می شود به گونه ای که دریافتی برخی همکاران در تیم سلامت از حداقل فاصله 20 برابری پرستاران شروع می شود و در مواردی به بیش از 500 برابر می رسد. این در حالی است که خدمات پزشکان و دندان پزشکان، داروسازان، فیزیوتراپ ها و وسایل و تجهیزات هر کدام قیمت، نرخ و تعرفه خود را دارد. اما فقط بالغ بر 550 خدمات پرستاری هنوز به خاطر کمبود بودجه و اعتبار و عدم تصویب نهایی شورای عالی بیمه تعرفه گذاری نشده است بنابراین قانون تعرفه گذاری هنوز اجرایی نشده در حالی که اجرای این قانون تماما به نفع سلامت مردم است.

وی ادامه داد: عدم حاکمیت عدالت بر تیم نظام سلامت در همه بخش های دولتی و غیردولتی، به گونه ای که ستاد در نظام سلامت به ویژه در رابطه با پرستاری هیچ همخوانی با یکدیگر ندارد.

رییس سازمان نظام پرستاری مهم ترین درخواست خود را اجرای کاهش ساعت کار پرستاران و همچنین تعرفه گذاری خدمات پرستاری دانست. چرا که استاندارد سازی خدمات پرستاری و آماده كردن اسباب و لوازم به خاطر عدم تصویب نهایی شورای عالی بیمه هنوز عملیاتی نشده است.

وی در پایان تشکیل معاونت پرستاری در وزارت بهداشت و وزارت رفاه را خواستار شد و گفت: معاونت پرستاری نمی خواهیم بلکه همانند بهداشت، درمان دارو معاونتی به نام معاونت مراقبت و پرستاری در وزارتخانه های تخصصی نظام سلامت خواستاریم تا بتوانیم امور تخصصی مراقبت مردم و پرستاری را در سطوح چندگانه نظام سلامت از مرحله ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها، درمان بیماری ها و بازتوانی مدیریت کنیم و بتوانیم قوانین و مقررات مصوب نافع نظام سلامت را عملیاتی کنیم.