به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، اسفندیار رحیم مشایی، در همایش روز پرستار با اشاره به اینکه خواسته های جامعه پرستاری به صورت جدی پیگیری خواهد شد، اظهار داشت: ارزش گذاری به جامعه پرستاران، همچون به برخی مشاغل باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد چرا که حرفه پرستاری جزو مشاغل سخت محسوب می شود.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: تلاش می کنیم تا گام های موثری در راستای خواسته های جامعه پرستاری برداشته شود. این در حالی است که تشکیل معاونت در وزارتخانه نه برعهده وزارتخانه است و نه بر عهده دولت. چرا که تشکیل معاونت ها در وزارتخانه ها قانون دارد و براساس قانون این امر اجرا می شود و اگر معاونتی قرار باشد  تشکیل شود، باید معاونتی حذف شود که این موضوع آثار و نتایج منفی خاص خود را به همراه دارد.

رحیم مشایی افزود: تاسیس قائم مقامی در امور پرستاری، از جمله اقداماتی بود که می توانستیم انجام دهیم و طی 2 روز گذشته نیز انجام شد تا امکانات و اختیارات در حوزه پرستاری بیشتر شود و امید و انگیزه را برای پرستاران به وجود آورد.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری در حوزه پرستاری در سلامت جامعه نقش اساسی دارد به طوری که سلامت جامعه مهمترین چیز است.جامعه ای که نا سالم باشد، قدرت تفکر و برنامه ریزی در آن رشد نمی کند و باید برای حمایت از جامعه، پرستاران را حمایت کنیم. چرا که حمایت از پرستاران حمایت از جامعه است و این امر یک تکلیف و یک مسوولیت ملی است.

رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت:خدمات پرستاران از جمله خدمات مهم و تاثیرگذار برای بیماران  و به وی‍ژه پزشکان است. پرستاران برمبنای علم کار خود را انجام می دهند و دانش بنیان هستند.

رحیم مشایی ادامه داد: در کنار دانش و تجربه اساسی حس نوع دوستی و هم میهن دوستی جهانی، در حوزه پرستاری مطرح است. پرستار علاوه بر تاثیرگذاری بر تجویز پزشک و فرآیند درمان و کارهای دارویی و درمانی، از نظر روحی نیز بسیار مهم است.  روحیه افراد در طول دوره درمان در کیفیت درمان، کوتاه شدن درمان بسیار موثر است زیرا تجربه نشان داده مسایل روحی در بهبود آنها بسیار تاثیرگزار است.

وی افزود: اگر مسایل زندگی پرستاران همچون مشکلات آنان مرتفع نشود، به همان اندازه قدرت ایفای نقش آنان در خدمات درمانی، کاهش می یابد.باید این موضوع نیز پیگیری شود تا انگیزه پرستاران افزایش یابد و بتوانند کیفیت خدمات خود را افزایش دهند و بهترین خدمات را ارایه کنند.

رییس دفتر رییس جمهور در پایان از تشکیل جلسه رییس جمهور با نمایندگان جامعه پرستاری در استان ها خبرداد و خاطرنشان کرد: هر چه زودتر اعضای نمایندگان جامعه پرستاری در استان ها مشخص شود تا جلسه ای با حضور رییس جمهور و مسوولان ذیربط برگزار شود و مسایل مربوط به حوزه پرستاران بررسی شود.