به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا،مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت ودرمان در مراسم نواخته شدن زنگ سلامت اظهار داشت: سلامت بنا و محور پیشرفت یک کشور است و با توجه به شعار امسال، آنتی بیوتیک ها به عنوان داروی ضد عفونت در کشور استفاده می شود. 40درصد داروها بدون نسخه مصرف می شود و در بسیاری از موارد بدون نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها و بدون تجویز پزشک افراد  خود سرانه  این داروها رامصرف می کنند.

وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: از 10قلم دارو در نسخ 4قلم مربوط به آنتی بیوتیک است و  در 49درصد نسخه ها آنتی بیوتیک وجود دارد. مصرف بی رویه داروها بسیار خطرناک است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مهمترین عامل چاقی دختران و پسران استفاده از غذاهای فست فود است، افزود: یکی مهمترین مشکلات در بین دانش آموزان مسئله چاقی است بطوریکه می توان گفت5/19درصد پسران و 16درصد دختران دارای اضافه وزن و چاقی هستند این در حالی است که چاقی زمینه ساز دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی وعروقی است.

وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه افراد چاق دچار کوتاهی قد می شوند اظهار داشت: افراد مبتلا به چاقی نیز دچار پوکی استخوان می شوند که ورزش بهترین راه مناسب برای پیشگیری است و  دانش آموزان و مردم باید آن را انجام دهند.

دستجردی اظهار داشت: 45درصد دانش اموزان روزی 4 ساعت تلویزیون تماشا می کنند و سرگرمی  40درصد آنها استفاده از رایانه است.

وی تصریح کرد: رعایت نکردن تغذیه و استفاده از غذاهای نامناسب سبب انحرافات ستون فقرات می شود که باید به این امر توجه بسیاری شود.