امیر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: صبح امروز تفاهم نامه همکاری برای مهار گرد و غبار در منطقه بین سارگون اسلوا، وزیر محیط زیست عراق و رییس سازمان محیط زیست ایران به امضاء رسید. 

مدیر کل کارگروه مقابله با آلودگی هوای سازمان محیط زیست در ادامه افزود: اجرای عملیات بیابان زدایی با روش های تثبیت شن، جنگل کاری، مرتع کاری و احیای اراضی انجام خواهد گرفت.
 
وی درباره میزان مساحت به توافق رسیده اعلام کرد: در قدم اول برای سال جاری عملیات بیابان زدایی در مساحت 800 متر در اراضی عراق به صورت پایلوت انجام می شود.

وحدتی در ادامه تصریح کرد: در این تفاهم نامه مقرر شده است که سالانه عملیات بیابان زدایی در اراضی عراق به مساحت 200 هزار متر انجام شود تا ظرف مدت 5 سال یک میلیون هکتار از اراضی بیابانی عراق به عنوان منشا اصلی گرد و غبار در منطقه تحت مدیریت قرار بگیرد.

وی در پایان درباره ادامه روند ورود گرد و غبار به کشورمان گفت: با توجه به این مطلب که منشا گرد و غبار از کشورهای عراق و سوریه و بعضا عربستان است لذا تا زمانی که این کشورها اراضی بیابانی خود را تحت مدیریت نگیرند روند ورود گرد و غبار به کشور ما نیز ادامه خواهد داشت.