به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمد جواد محمدی زاده در چهارمین اجلاس وزیران محیط زیست کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو اظهار داشت: دولت های منطقه اکو، محیط زیست را به عنوان یکی از دغدغه های خود شناختند و پس از اجلاس ژوهانسبورگ در سپتامبر 2002 ، برای خود چارچوب مشخص همکاری تعریف کردند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه خاطر نشان کرد: نخستین برنامه عمل در منطقه اکو، یک مدل کارآمد برای دیگر مناطق دنیا با ویژگی های مشترک شد. 

معاون رییس جمهور افزود: در آستانه اجلاس ریو + 20 سعی شده است موضوعاتی همچون گرمایش جهانی و اقتصاد سبز، در چارچوب فعالیت های آتی منطقه اکو در حوزه محیط زیست، در نظر گرفته شود.

محمدی زاده گفت: در این زمینه به چالش های زیست محیطی دیگر همچون پدیده گرد و غبار ناشی از کمبود بارش، خشکسالی، نبود مدیریت صحیح آب، مطابق نبودن فناوری های موجود با تغییرات آب و هوایی و بیابان زدایی توجه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با استقرار نگرش جدید جهانی در مدیریت محیط زیست و با تفکر اهمیت و حفاظت از تنوع غنی زیستی و زیستگاهی در کشور ، بر رویکرد مدیریت زیست بومی در برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور توجه بیشتری کرده است.

محمدی زاده تصریح کرد: ایران درصدد گسترش این رویکرد است و انتقال این تجربیات به کشورهای همسایه و منطقه را در اولویت کارهای خود قرار داده است. 

معاون رییس جمهور افزود: میزبانی مجمع جهانی تالاب های آینده برای تداوم همکاری با برنامه های بین المللی با هدف ایجاد ظرفیت های جدید و برنامه ریزی لازم در همگرایی کشورها در حفاظت جهانی از تالاب ها، گام بلندی در رسیدن به اهداف فرامرزی بود که در مارس 2011 با حضور نمایندگان بالغ بر 60 کشور و سازمان های منطقه ای و بین المللی در تهران برگزار شد.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همگرایی واقعی وزیران محیط زیست منطقه اکو در آغاز دهه سوم توسعه پایدار، کمک قابل توجهی به ارتقای وضع زیست بوم و سطح رفاه مردم منطقه خواهد کرد.

محمدی زاده تصریح کرد: پس از اقدامات مشترک میان نمایندگان سه کشور ترکیه، ‌پاکستان و ایران برای شناسایی امکانات آموزشی و پژوهشی در منطقه اکو مقرر شد جمهوری اسلامی ایران میزبان موسسه فناوری و علوم زیست محیطی منطقه اکو باشد.

وی در پایان اظهار داشت: در نخستین گام، مقدمات برگزاری دوره دو هفته ای مدیریت زیست محیطی برای کارشناسان کشورهای عضو اکو فراهم شده است.