به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمدرضا قینی در آستانه برگزاری چهارمین سمینار انجمن استروک ایران افزود: اگر زمینه‌های خطر ابتلا به سكته مغزی در میانسالی وجود داشته باشد احتمال ابتلا به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد.

رییس انجمن سكته‌های مغزی ایران درباره ترومبوزهای مغزی (تشکیل لخته خون در داخل یک رگ خونی) اظهار كرد: این بیماری به علت لخته شدن خون به وجود می‌آید و درمان آن بر اساس كاهش انعقاد خون است. این مورد در علم پزشكی یك استثنا محسوب می‌شود چرا كه با وجود خونریزی در مغز داروهایی برای بیمار به منظور كاهش انعقادپذیری خون تجویز می‌شود.

قینی در مورد میزان شیوع سكته‌های مغزی در ایران گفت: بر اساس برخی از آمارها میزان سكته‌های مغزی در ایران افزایش پیدا كرده است این در حالی است که این آمار در کشور ثابت نشده است.

وی با بیان اینكه مهمترین علت ابتلا به سكته‌های مغزی در ایران شناخته نشده است، اظهار كرد: سكته‌های قلبی در ایران اولین عامل مرگ‌ومیر و سكته‌های مغزی نخستین عامل مهم معلولیت در سنین بالاست. بنابراین در صورت كنترل زمینه‌های خطر ابتلا به سكته‌های قلبی و مغزی، هم میزان مرگ‌ومیر و هم میزان معلولیت در كشورمان كاهش پیدا می‌كند.

رییس انجمن سكته‌های مغزی ایران درباره میزان تاثیر مصرف آسپیرین در پیشگیری از ابتلا به سكته‌های مغزی اظهار كرد: آسپیرین میزان انعقاد‌پذیری خون را كاهش می‌دهد، البته در سه مرحله می‌توان مصرف آسپیرین را بررسی كرد. در مرحله اول برخی افراد سالم كه سابقه ابتلا به سكته‌های مغزی را ندارند، آسپیرین مصرف می‌كنند تا در آینده دچار سكته‌های مغزی نشوند این در حالیست كه تاثیر آسپیرین در این مرحله تایید نشده است.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: آسپیرین در درمان بیمارانی كه سكته مغزی كرده‌اند نیز اثری ندارد ولی اگر كسی دچار حادثه‌ عروقی مغزی شده باشد در صورت مصرف آسپیرین احتمال ابتلای او به سكته‌های مغزی كاهش پیدا می‌كند، در این شرایط احتمال سكته مغزی آنان 50 درصد كمتر از كسانی است كه از آسپیرین استفاده نكرده‌اند.

رییس انجمن سكته‌های مغزی درباره چهارمین همایش سكته‌های مغزی (استروك) گفت: در این همایش روی نوعی از سكته‌های مغزی‌ تمركز می‌شود كه به علت انسداد وریدی به‌وجود می‌آید. چرا كه در دهه‌های اخیر میزان مبتلایان به این بیماری در ایران افزایش یافته است، البته پیشرفت فناوری نیز در تشخیص بیشتر این بیمار‌ی موثر بوده است.

قینی در پایان درباره محورهای چهارمین سمینار استروك ایران اظهار داشت: در این رویداد علمی علوم پایه، ‌آناتومی، مسائل بالینی، نحوه تشخیص، تصویربرداری، درمان‌های جدید و درمان‌های معمول ترومبوز مورد بررسی قرار می گیرد.

چهارمین سمینار انجمن استروک ایران 16 لغایت 17 تیر ماه جاری در تالار امام بیمارستان امام خمینی ( ره) برگزار می شود.