به گزارش سرویس اجتماعی برنا،  فرزاد بزرگی در مورد بیماری‌های شایع فصل تابستان اظهار داشت: این بیماران باید با کوچک‌ترین علائم تشخیصی گرمازدگی، مراقبت‌های ویژه شوند.

معاون درمان دانشگاه مازندران بیماری‌های شایع فصل تابستان را بیماری‌های منتقله از آب و غذا عنوان کرد و گفت: به دلیل گرمای هوا افراد در بیرون از منازل از نوشیدنی‌های خیابانی استفاده می‌کنند که این مسئله موجب بیماری‌های گوارشی می‌شود. 

بزرگی با بیان این که اسهال و استفراع‌های ناشی از مواد نوشیدنی و یا بستنی‌های غیربهداشتی در تابستان بسیار شایع است، خاطرنشان کرد: باید مواد نوشیدنی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کرد.

وی رعایت مسائل بهداشتی شخصی را در همه زمان‌ها ضروری خواند و گفت: به مبتلایان به اسهال و استفراغ‌های ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده توصیه می‌شود از مایعات سالم استفاده کنند.

بزرگی گفت: بیماری‌های گوارشی فصل تابستان در بین کودکان و مسافران بیشتر دیده می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ادامه با بیان این که گرمازدگی در تابستان در بین ورزشکاران، کارگران و کشاورزان به دلیل قرارگرفتن در محیط‌های باز دیده می‌شود، اضافه کرد: علت گرمازدگی عدم مصرف مایعات و تعریق فراوان است.

وی آفتاب سوختگی، ورم دست و پا و سنکوب را از علائم گرمازدگی برشمرد و گفت: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و پوشیدن لباس‌های نخی و خنک توصیه می‌شود.

بزرگی با اشاره به اینکه گرمازدگی در افراد موجب بروز سردرد، اختلالات داخلی و کبدی، ریوی و مغزی می‌شود، اظهار داشت: در صورتی که درجه حرارت بدن بیش از حد نرمال بالا برود باید حتما فرد را به مرکز درمانی اعزام کرد.

وی مایع درمانی و خنک کردن بیماران را از مراقبت‌هایی خواند که در درمان‌های حمایتی از این نوع بیماران پیشنهاد می‌شود.