محمد شریعتی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این مطلب که طرح پزشک خانواده به هیچ عنوان مسکوت نیست، افزود: طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در دو مدل شهری و روستای برنامه ریزی شود به طوری برنامه پزشک خانواده از سال 84 و در شهرهای زیر 20 هزار نفر در كشور آغاز شد و در این مدت بیش از 22 نفر را تحت پوشش این برنامه قرار گرفت.

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: در اجرای این طرح، پرونده الكترونیک سلامت نیز در كنار طرح پزشک خانواده برای مردم تشكیل شد تا پزشكان بتوانند در مراجعات بعدی بیمار خود به اطلاعات پزشكی دسترسی داشته باشد، به طوری که پرونده الکترونیک سلامت در سال جاری نیز در روستاها گسترش خواهد یافت.

شریعتی افزود: همچنین در برنامه پزشک خانواده‌ شهری به ازای هر پزشک، 2 هزار و 500 نفر جمعیت در نظر گرفته شده است. این رقم نیز برای یک پزشک زیاد است و با تامین منابع مالی این میزان را در مدل شهری کاهش خواهیم داد چرا که وزارت بهداشت معتقد است باید به مباحث پیشگیری نیز پرداخته شود.

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت تصریح کرد: پزشک خانواده در مدل شهری نیز از سال گذشته در 17 شهر زیر50 هزار نفر سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال بختیاری اجرا شود به طوری 514 هزار نفر در این سه استان تحت پوشش برنامه پزشک خانواده قرار گرفتند.

وی خاطر نشان کرد: در سال جاری در صددیم برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیریکصد هزار را تحت پوشش قرار دهیم. همچنین براساس برنامه پنجم توسعه باید برنامه پزشک خانواده در سراسر كشور اجرایی شود.

شریعتی با اشاره به این که تا سال 93 تمامی شهر ها و روستاها تحت پوشش پزشک خانواده قرار می گیرد، اظهار داشت: پزشک خانواده در سال جاری بین 10 تا 14 میلیون نفر در كشور را زیرپوشش قرار می‌دهد.