به گزارش سرویس اجتماعی برنا،  اداره پیشگیری از بیماری های واگیر وزارت بهداشت‌،‌ درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد: تالاسمی مینور موقعی رخ می دهد كه فردی یك ژن سالم را از یكی از والدین و یك ژن ناسالم را از والد دیگر به ارث ببرد كه این فرد سالم ناقل و یا همان مینور خواهد بود. این فرد بیمار نیست و زندگی عادی خواهد داشت زیرا حداقل یك ژن سالم دارد.

بنابراین گزارش، تالاسمی مینور تنها با آزمایش خون تشخیص داده می شود و تنها نكته ای كه لازم است این افراد رعایت كنند ضرورت انجام آزمایش های زمان ازدواج است.

این گزارش حاكیست، تولد یك فرزند مبتلا به بیماری تالاسمی به هیچ عنوان دلیلی بر به دنیا آمدن كودك سالم در بارداری های بعدی نیست و كودكان مبتلا به بیماری تالاسمی، در هنگام تولد، كاملا سالم به نظر می رسند ولی به تدریج با افزایش سن، علایم آشكار می شود.

این گزارش می افزاید، این بیماری از سن 6 ماهگی به بعد به صورت كم خونی متوسط تا شدید و رنگ پریده گی در كودك ظاهر می شود كه ناشی از كاهش ساخته شدن هموگلوبین طبیعی و در نتیجه كوتاهی عمر گلبول های قرمز خون است.

گفتنی است؛‌ ضعف و بیقراری، عدم قدرت شیر خوردن، بی خوابی و بی اشتهایی، عدم افزایش وزن، بزرگی شكم به دلیل رشد بی رویه كبد و طحال و تغییر رنگ پوست از علائم بیماری تالاسمی است.

بر اساس اعلام اداره پیشگیری از بیماری های واگیر، درمان متداول تالاسمی، تزریق مكرر خون و داروهای دفع كننده آهن اضافی در اندام های بدن از جمله كبد است و یكی دیگر از روش های جایگزین و مناسب كه امروزه به جای تزریق خون استفاده می شود، پیوند مغز استخوان از فرد سالم به بیمار مبتلا به تالاسمی است.