به گزارش سرویس اجتماعی برنا، احمد رییسی رییس اداره مالاریای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان با بیان این مطلب، گفت: افزایش سطح آگاهی خانواده ها در خصوص نحوه انتقال بیماری، توزیع اقلامی مانند پشه بند در سطح وسیع، بهبود پوشش گسترش شبکه های بهداشت و درمان و دسترسی آسان به خدمات بهداشتی اولیه از جمله علل مهم کاهش موارد ابتلاء و انتقال بیماری است.

رییس با بیان اینکه تشخیص و درمان به موقع حق همه است، ادامه داد: در سال 1368 یک سوم موارد ابتلاء به مالاریا در کل کشور معادل 25 هزار نفر مبتلا مربوط به استان سیستان و بلوچستان بود در حالی که هم اکنون این تعداد به 2 هزار نفر کاهش یافته است و همچنان روند نزولی خود را طی می‌کند. 

سید مهدی طباطبائی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با اشاره به اقدامات کارشناسان بهداشتی در استان در راستای کاهش موارد ابتلاء به بیماری، اذعان کرد: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و وجود امکان ابتلاء به این بیماری در هر 4 فصل سال در استان، اقدامات بیماریابی به صورت فعال و ماهیانه در حال انجام است.
 
وی تصریح کرد: کانون های پاک از مالاریا در دو سال گذشته از 3 هزار و 609 مورد به 3 هزار و 900 مورد افزایش پیدا کرده و این بسیار جای خوشحالی و امیدواری است.
 
گفتنی است: بیماری مالاریا یک بیماری انگلی است که از طریق پشه آنوفل از فرد سالم منتقل می شود، تب و لرز، تعریق شبانه از علائم بارز ابتلاء فرد به مالاریا است.