به گزارش سرویس اجتماعی برنا، رضاعباسی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراین باره گفت: اسهال و استفراغ‌هایی که هراز گاه در اطفال شیوع پیدا می کند غالبا" به دنبال ابتلاء به بعضی ویروس های خاص به نام آنترو ویروس‌ها است که علائم ناشی از آن معمولا" به صورت یک استفراغ شدید و مکرر و به دنبال آن اسهال آبکی است که می تواند به دفعات در روز تکرار شود و تب خفیف نیز ممکن است در این بیماری دیده شود.

عباسی با اشاره به اینکه راه انتقال این بیماری تنفسی دهانی و بسیار مسری می باشد، خاطرنشان کرد: برای درمان این بیماری باید از دادن داروهای آنتی بیوتیک و داروهای کند کننده حرکات روده ای مثل دی سیکلومین وبلادونا پرهیز کرد.
 
این متخصص اطفال به مهمترین درمان یعنی جایگزینی آب و املاح بدن که از طریق تغذیه با شیر مادر و محلولهای O.R.S قابل دریافت است،‌ توصیه کرد و افزود: استفراغ این بیماران با داروهایی که صرفاً توسط پزشک تجویز می شود قابل کنترل است و همچنین لازم است از مصرف داروهای آنتی بیوتیک مثل سفکسیم و مترونیدازول و داروهایی مثل دی سیکلومین مگر با تجویز پزشک جدا" خودداری کرد. 

عباسی عنوان کرد: از لحاظ تغذیه این بیماران محدودیت خاصی به جز دادن مایعات خیلی شیرین مثل آب میوه جات صناعی ونوشابه جات ندارند و در صورتی که آب و املاح بدن به خوبی تامین نشود این بیماران ممکن است نیاز به مایعات وریدی پیدا کنند