به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: بعضی از مردم در برابر ویروس این بیماری حساس‌تر هستند و ممکن است به نوع شدید این بیماری مبتلا شوند و به همین دلیل توصیه می شود که این گروه ها در ابتدای فصول سرد سال اقدام به تزریق واکسن آنفلوانزا کنند که باید این واکسن هرسال تکرار شود.

وی ادامه داد: افراد دارای سنین بالای 65 سال، کودکان، مبتلایان به بیماری‌های قبلی و ریوی افراد مبتلا به سرطان که شیمی درمان می‌شوند افراد مبتلا به دیابت، نارسایی کلیه و زنان باردار باید این واکسن را ترزیق کنند در غیر این صورت احتمال ابتلا به انواع مختلف این بیماری درآن‌ها وجود دارد.

گویا رعایت نکات بهداشت فردی را در پیشگیری از این بیماری موثر دانست و تصریح کرد: فردی که مبتلا به آنفلوانزای فصلی می‌شود باید آداب تنفس را رعایت کند به این معنا که درموقع سرفه و عطسه از دستمال استفاده کند و همچنین شستشوی دست‌ها به صورت مرتب از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری محسوب می‌شود. 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: فرد مبتلا به این بیماری باید از خود درمانی پرهیز و به پزشک مراجعه کنید و بخشی از افراد که به نوع حاد این بیماری مبتلا می‌شوند نیز به تشخیص پزشک تحت درمان های خاص قرار می‌گیرند.

وی رعایت نکات بهداشتی به ویژه از سوی والدین دانش آموزان مبتلا و جلوگیری از حضور فرد مبتلا به این بیماری درجمع را از موارد موثر در جهت پیشگیری از شیوع این بیماری عنوان کرد و گفت: با این اقدامات، همه‌گیری آنفلوانزای کاهش می‌یابد و خوشبختانه درحال حاضر با انجام اقدامات پیشگیرانه میزان مرگ و میر در این بیماران کمتر از 1 مورد به یک هزار نفر است.