به گزارش سرویس اجتماعی برنا، غلامرضا كریمی عضو مرکز تحقیقات سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: استفاده بی‌رویه از سموم دفع آفات نه تنها موجب بروز مقاومت در آفات می‌شود بلکه می‌تواند از طریق ایجاد باقیمانده در محصولات و آلودگی محیط زیست برای انسان مضر محسوب شود.

کریمی استفاده از ماسک، دستکش و لباس مناسب را در زمان سم پاشی مزارع، باغات و باغچه‌ها امری ضروری اعلام کرد و تاکید کرد: لازم است در صورت تماس سموم دفاع آفات با پوست ناحیه آلوده با مقادیر فراوان آب و صابون شسته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: به منظور پیشگیری از مسمویت‌های غیر عمدی هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه مواد خوراکی و آشامیدنی نگهداری نکنید و در زمان استفاده از سموم برچسب روی ظرف سموم را به طور کامل مطالعه کنید.

کریمی تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، اسهال، ریزش اشک، آبریزش بینی، تعرق، تنگی نفس، افت فشار خون، تنگی مردمک، اختلالات قلبی و عروقی را از نشانه‌های مسمومیت با سموم، آفت کش و حشره کش برشمرد و گفت: علائم و نشانه‌های مسمومیت با برخی از سموم از جمله موش‌کش می‌‍‌تواند به صورت تاخیری (24 تا 48 ساعت بعد از مصرف) ظاهر شود. 

وی همچنین درباره رعایت اصول ایمنی در زمان استفادها از مواد شوینده و مواد شیمیایی خانگی گفت: در زمان استفاده از مواد شیمیایی و فراورده‌های شوینده و پاک کننده پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان پیدا کند.

وی افزود: همچنین از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فراورده سفید کننده جدا خودداری کنید زیرا بخارات و گازهای ناشی از این اختلال بسیار سمی و خفه کننده است.

گفتنی است؛ یکم تا هفتم آبان ماه هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری شده است.