به گزارش سرویس اجتماعی برنا، سیدحسین طباطبایی متخصص آسیب شناسی دهان و فک اظهار داشت: سرطان دهان ششمین سرطان شایع در مردان و دوازدهمین سرطان شایع در خانم‌ها است.

وی ادامه داد: بنابر بررسی که در یزد انجام شده است بیش از نیمی از بدخیمی‌های سروگردن مربوط به سرطان دهان بوده است. و همچنین 90 درصد بدخیمی‌های دهان را سرطان دهان (SCC) تشکیل می‌دهد.

طباطبایی افزود: بنابر بررسی انجام شده این بیماری در اغلب موارد در سنین بالای 40 سالگی رخ می‌دهد و مردان 4/1 برابر بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

متخصص آسیب شناسی دهان و فک خاطرنشان کرد: مطالعه انجام شده در استان یزد از هر 100 هزار نفر جمعیت در سال یک مورد جدید به این بیماری مبتلا می‌شود.

وی با بیان این مطلب که این بیماری اغلب زبان، لب، کف دهان و مخاط گونه را درگیر می‌کند درباره علائم و نشانه‌های این بیماری عنوان کرد: این عارضه اغلب به شکل ضایعات برجسته و زخمی غالبا بدون درد، گاهی زخم فرورفته یا لکه های سفید یا قرمز رنگ و بدون درد ظاهر می‌شود.

این متخصص آسیب شناسی دهان و فک تصریح کرد: بررسی‌ها نشان دهنده آن است که 50 درصد مبتلایان به سرطان دهان از سیگار یا ناس استفاده می‌کردند همچنین در مردان مسن‌تر از 70 سال احتمالا به جزء استعمال دخانیات ممکن است عوامل دیگری از جمله، کم خونی مزمن، کمبود برخی ویتامین‌ها همچون؛ ویتامین " A، C و E "، مصرف کم میوه و سبزیجات یا برخی ویروس در این بیماری نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه طی مدت 5 سال کمتر از 50 درصد بیماران زنده می‌مانند و این

طباطبایی گفت: روش تشخیص این بیماری از طریق نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی صورت می‌گیرد و بر تشخیص سریع و زودهنگام و از همه مهمتر پشگیری از بروز این بیماری تاکید کرد.

وی تصریح کرد: درمان این بیماری با عمل جراحی و برداشتن کامل ضایعه صورت می‌گیرد و در صورت لزوم می توان از رادیوتراپی و شیمی درمانی بهره برد.

این متخصص آسیب شناسی دهان و فک در ادامه با اشاره به پیشگیری از بروز سرطان دهان خاطر نشان کرد: عدم استعمال دخانیات، تنباکو و ناس و مصرف زیاد میوه و سبزی به ویژه میوه‌های ترش و مرکبات سرشار از ویتامین ث در پیشگیری از بروز این بیماری موثرند.