به گزارش سرویس اجتماعی برنا، حمید رضا ریحانی استادیار گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بیشترین قربانیان این حوادث کودکان و نوحوانان هستند که به علت عدم آگاهی و دور از چشم والدین به اقدامات خطرناک دست می‌زنند و هر ساله مصدومین و قربانیان زیادی در مراکز اورژانس و بیمارستان‌های کشور بستری می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در حوادث چهارشنبه پایانی سال بیشترین آسیب‌ها بصورت سوختگی و جراحت‌های مختلف در اندام‌ها، صورت و چشم است که در بعضی از موارد آسیب‌های غیرقابل جبرانی برای فرد ایجاد میکند که ممکن است تا آخر عمر همراه وی است.

وی گفت: آشنایی با خطرات مواد آتش‌زا و محترقه و دانستن نكات ایمنی از طرف خانواده‌ها و رعایت آن‌ها سبب می‌شود تا چهارشنبه آخر سال به خاطره‌ای تلخ تبدیل نشود.

استادیار گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بروز آتش و سوختگی را شایع‌ترین عارضه حوادث چهارشنبه پایان سال عنوان کرد و افزود: در مواجهه با فردی كه لباسش آتش گرفته باید ابتدا لباس را خاموش كرده و آن‌ها را از بدن مصدوم خارج کنند و قسمت‌هایی از لباس را كه به تن مصدوم چسبیده قیچی كنند.

حمید رضا ریحانی گفت: همچنین در زمان سوختگی ناحیه سوخته را با آب سرد شست و شو داده و آن را سرد كنید و ساعت،‌ گردنبند، دستبند،‌ انگشتر،‌ كمربند و كفش‌های مصدوم را در آورید.

وی با بیان این‌که در موارد آسیب به چشم یا پلک‌ها باید از مالیدن آن‌ها خودداری كرده و با استفاده از یک لیوان یا مقوائی كه به شكل مخروط درآمده، چشم مصدوم را پوشاند گفت: در این مواقع نیازی به گذاشتن دستمال،‌ پنبه یا گاز روی چشم نیست و توصیه می‌شود در صورت وجود جسم خارجی از دستكاری آن بپرهیزید. چشم‌ها را شستشو ندهید، زیرا فشار آب ممكن است، آسیب بیشتری به چشم وارد كند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در مواقع بروز مصدومیت با تلفن 115 تماس بگیریید. بهتر است قبل از رسیدن نیروهای امدادی، مواد غذائی و داروهای مسكن مصرف نشود، زیرا در صورت نیاز به عمل جراحی، خوردن و آشامیدن انجام عمل را به تعویق می‌اندازد.