حجت‌الاسلام و المسلمین غرویان از اساتید حوزه علمیه قم و شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی، طرح انتقادات مبنایی از دولت را فقط در شأن مقام معظم رهبری دانست.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا،مشروح گفت‌وگوی غرویان با نامه‌نیوز در پی می‌آید:

آیت‌الله مصباح یزدی در دیداری که آقای عراقچی با ایشان داشت، انتقاداتی را پیرامون سیاست‌های هسته‌ای و فرهنگی دولت مطرح ساختند و حتی هشدار دادند که برخی تساهل‌ها و تسامح‌ها زمینه‌ساز فتنه‌ای دیگر خواهد شد. طرح اینگونه انتقادات را در مدت‌زمان کوتاهی که از عمر دولت می‌گذرد، تا چه میزان به‌جا و منطقی می‌دانید و آیا اساسا اشکالات مبنایی که آیت‌الله مصباح از آن سخن می‌گوید در دولت وجود دارد؟

این دولت اگر مشکل مبنایی داشته باشد، این شأن مقام معظم رهبری است که اشکالات مبنایی دولت را مطرح و از آن انتقاد کنند. اساسا تشخیص مشکلات مبنایی در حوزه کار مقام معظم رهبری است. اما مقام معظم رهبری، دولت و رئیس‌جمهور را تایید کرده و می‌کنند. ایشان حکم ریاست جمهوری را به آقای روحانی تنفیذ کرده‌اند و مادامی که تنفیذ ایشان برقرار است، معنا و مفهومش این است که مقام معظم رهبری اشکال مبنایی در دولت نمی‌بینند.

اشکال مبنایی، اشکال بسیار اساسی، عمیق و ریشه‌دار است و اگر چنین اشکالی وجود می‌داشت، مقام معظم رهبری قطعا مداخله می‌کردند و یا حداقل در یکی از سخنرانی‌هایشان این اشکال مبنایی را مطرح می‌کردند. بنابراین جای توضیح و سوال دارد که این اشکالات مبنایی که آقای مصباح می‌گویند، چیست. به اصطلاح فقهی، تقریر مقام معظم رهبری به تجویز حرکت دولت، بر اساس اصول شریعت و قانون اساسی است. اگر اشکال مبنایی باشد و مقام معظم رهبری سکوت کرده باشند، این معنایش این است که مقام معظم رهبری به شئون رهبری خود عمل نکرده‌اند. این در حالی است که خود آیت‌الله مصباح چنانکه در دولت قبل نیز مطرح می‌کردند و در بحث‌های سیاسی‌شان در نظریه سیاسی اسلام هم مطرح کرده‌اند، اطاعت از رئیس‌جمهور را اطاعت از خدا می‌دانند زیرا معتقدند اطاعت از رئیس‌جمهور اطاعت از ولی امر است، اطاعت از ولی امر اطاعت از امام زمان (عج) است و اطاعت از امام زمان (عج) اطاعت از خدا و پیامبر (ص) است. حال مگر می‌شود یک دولتی اشکال مبنایی داشته باشد و اطاعت از آن بشود اطاعت از امام زمان (عج) و خدا؟ به هر حال این جای سوال و توضیح دارد و آقای عراقچی باید از آیت‌الله مصباح سوال می‌کرد که این اشکالات مبنایی چیست؟

نکته دیگر این است که مقام معظم رهبری حتی به طور ریز و مصداقی چند بار مذاکرات هسته‌ای با غرب و 1+5 را تایید کرده‌اند و حتی در سفر به نیویورک هم تنها یک اشاره کردند که بعضی امور اگر اتفاق نمی‌افتاد بهتر بود. نگفتند که در سفر نیویورک اشکال مبنایی وجود داشت. بنابراین کلمه مبنایی احتیاج به توضیح زیادی دارد که لازم است در مورد آن توضیح داده شود.

تبیین مبانی نظام و دولت از شئونات مقام معظم رهبری است و اگر نقدی به مبنای دولت وارد باشد، این هم از شئونات مقام معظم رهبری است و مبنای ما در حرکت سیاسی و نظام سیاسی، ولایت فقیه است و اندیشه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری برای ما ملاک و معیار است.

آیت الله مصباح اشکالاتی را هم به اقدامات و سیاست‌های فرهنگی دولت وارد کردند. به نظر شما در سیاست‌های فرهنگی دولت اشکالات جدی وجود دارد؟

من به حرکت‌های فرهنگی دولت مایوسانه نگاه نمی‌کنم و چنین خطری را هم احساس نمی‌کنم. بسیاری از فرهیختگان کشور و اساتید حوزه و دانشگاه که با آنها در ارتباط هستم، به این شکل منفی و مایوسانه به قضایا نگاه نمی‌کنند. اما نگرانی داشتن یک امر طبیعی است. اگر نگران بودن به معنای نظارت کردن و هدایت کردن باشد، این در همه افراد هست و خود رئیس‌جمهور محترم نیز در سخنرانی‌هایش اعلام کرده است که دفاع از ارزش‌ها خط قرمز ماست و مقام معظم رهبری و مراجع تقلید تذکراتی می‌دهند و این تذکرات به‌جاست و قرآن کریم هم می‌فرماید که «فذکر ان نفعت الذکری» یا «انما انت مذکر». اما اینها نگرانی مبنایی نیست و نمی‌توانیم بگوییم نسبت به مبنا نگرانی وجود دارد.

مبانی حرکت دولت، شریعت اسلامی، ولایت فقیه و قانون اساسی، تنفید مقام معظم رهبری و رای مردم است و دولت هم تا کنون در همین جهت حرکت کرده است. مبنای قدرت در نظام ما یکی شریعت است و دیگری مردم. بنابراین این اشکال مبنایی که مطرح می‌شود، ابهام دارد چون شخص رئیس‌جمهور در بیان مقام معظم رهبری فردی اسلام‌شناس و سیاستمدار و مدیر و مدبر توصیف شده است که نشان می‌دهد اشکال مبنایی وجود ندارد. اما مسئله نگرانی، طبیعی است و مقام معظم رهبری و مراجع، دولت را هدایت می‌کنند و ممکن است بعضی از موارد اتفاق بیفتد که در دولت گذشته هم 10 برابر این خطاها اتفاق افتاده است. در این مدت کمی که از عمر دولت گذشته جای سوال دارد که این همه اشکال و هجمه و انتقاد نسبت به این دولت با توجه به حمایت‌هایی که بعضی بزرگان از دولت گذشته می‌کردند، چگونه با یکدیگر جمع می‌شود؟

به نظر شما آیت‌الله مصباح به دهه 70 برمی‌گردند و مخالفت‌هایی که با دولت آقای خاتمی داشتند را با آقای روحانی هم خواهند داشت؟

باید منتظر آینده بود و نمی‌توان از الان پیش‌داوری کرد. ما امیدواریم که شخصیت‌هایی مثل آیت‌الله مصباح و علمای دیگر همواره با نگاه هدایت‌گرانه و پدرانه با دولت و منتخب مردم تعامل داشته باشند و کنار دولت باشند؛ به خصوص که آقای دکتر روحانی از حوزه علمیه هستند و حمایت اکثریت مراجع عظام را دارند.

خود ایشان و وزرای دولت به‌خصوص وزیر امور خارجه دیدارهای مختلفی با مراجع داشته‌اند که من از نزدیک شاهد بودم که بسیاری از مراجع، علما و شخصیت‌های حوزوی از روی کار آمدن دولت آقای روحانی که در کسوت روحانیت هستند بسیار خوشحال و مسرور هستند و آقای روحانی را به عنوان سرباز امام زمان (عج) و حوزه می‌دانند و این را یک افتخار برای تشیع و حوزه‌های علمیه می‌دانند. این توقع هست که همه علما ایشان را حمایت کنند و در کنار آن هدایت‌گری خودشان را داشته باشند.