به گزارش خبرگزاری برنا، آرمان نوشت: دیپلمات‌های برجسته هیچ فرصت و اندک روزنه‌ای را برای تنویر افکار عمومی و پیگیری منویات سیاسی خود از دست نمی‌دهند. برای محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان نیز محدودیت زمانی و مکانی معنا و مفهومی نداشته و از هر روزنه و فرصتی برای پیشبرد دیپلماسی بهره می‌گیرد، خواه این فرصت ژنو باشد و پشت میز مذاکرات یا صفحه فیس‌بوک و حتی روز هوای پاک و مترو سواری در تهران به این مناسبت.
 
وزیر امورخارجه روز گذشته در مسیر تردد به محل کارش در وزارتخانه از مترو به‌عنوان وسیله حمل و نقل عمومی و پاک استفاده کرد و البته با یک تیر دو نشان زد و به تشریح آخرین تحولات در عرصه مذاکرات هسته‌ای نیز پرداخت. آنگونه که ظریف روز گذشته اعلام کرده در اواخر هفته و در اجلاس داووس یک بار دیگر باهمتای آمریکایی خود دیدار خواهد داشت و پس از آن نیز با حضور در اجلاس مونیخ قرار است رایزنی‌های سخت و فشرده میان طرفین ادامه داشته باشد. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به توانایی و پتانسیل دیپلمات‌های ایرانی اطمینان وافی و کافی دارد و چشم‌انداز مذاکرات را درصورت عملکردهای منطقی و متعارف طرف مقابل آنچنان در دسترس می‌داند که خاطرنشان می‌کند: معتقدم یک هفته هم برای رسیدن به توافق کافی است.

 تداوم خط داغ دیپلماسی

ظریف که پس از رایزنی‌های فشرده در اروپا به‌تازگی به تهران بازگشته است، خبر از پیگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و دیگر اعضای 1+5 در دو اجلاس داووس و مونیخ داد. ظریف درخصوص سفرش به اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس و حواشی پیرامونی آن گفت: اواخر هفته جاری من و آقای کری و تعداد دیگری از وزیران خارجه‌ 1+5 در داووس خواهیم بود و در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد شرکت می‌کنیم.

البته هنوز برنامه‌ریزی قطعی صورت نگرفته است اما فرصتی است که در زمان حضور ما در داووس بتوانیم نه مذاکرات طولانی بلکه مذاکراتی کوتاه با یکدیگر داشته باشیم. درحالیکه پس از پایان مذاکرات ژنو، سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای اعلام کرده بود که مذاکرات ایران و 1+5 در اول فوریه برگزار و مکان آن مشخص نشده است. وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به اجلاس امنیتی مونیخ و حضور دیپلمات‌های دو طرف در آن، گفت: بر اساس آنچه شنیدم اکثر قریب به اتفاق وزرای خارجه 1+5 در مونیخ هستند و احتمال برگزاری یک دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 در مونیخ وجود دارد. مذاکراتی که بر اساس گفته ظریف این بار در سطوح بسیار عالی و در سطح وزرای امورخارجه قدرت‌های جهانی عضو 1+5 است و می‌تواند تاثیرات شگرفی در روند مذاکرات داشته باشد. 
 مذاکرات به جاهای پیچیده رسیده 

وزیر امور خارجه مذاکرات خود با جان کری را صریح وجدی توصیف کرد و گفت: مذاکرات پیچیده شده و وارد جزئیات شده‌ایم، در مذاکرات بین‌المللی هم گرفتاری همیشه در جزئیات است.

ظریف با اشاره به برنامه‌های کاری فشرده خود در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس تاکید می‌کند که در آنجا فرصت کمی برای رایزنی با مقامات خارجی دارم اما با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار خواهم کرد. وی همچنین خبر عدم حضور روحانی در اجلاس داووس را نیز با خبرنگاران مطرح کرده است و مضاف بر آن گفت علت آنکه مذاکرات با طرف آمریکایی در جریان مذاکرات هسته‌ای نمود بیشتری دارد به این علت است که دو طرف روابط دیپلماتیک نداشته و تنها در جریان مذاکرات می‌توانند با رایزنی با یکدیگر بپردازند و مذاکرات نیز تنها و تنها معطوف به پرونده هسته‌ای است.
 
وی به‌طور تلویحی اخبار پیرامون تلاش برای تهیه سند مشترک در جلسات فشرده میان هیات ایرانی و آمریکایی را تایید کرده و گفت: به‌طور غیررسمی گاهی نوشته‌هایی بین طرفین درباره‌ زمینه‌های همکاری که ممکن است وجود داشته باشد، رد و بدل شده است اما آن کاری که درنهایت باید صورت گیرد تهیه متن مشترک با تمامی اعضای 1+5 است نه با آمریکایی‌ها.
 
ظریف در ادامه سخنان خود ضمن آنکه تحریم‌ها را ابزاری ناکارآمد و وسیله‌ای برای دعواهای داخلی سیاسی در آمریکا دانست، در پاسخ به سوالی که آیا چهارماه فرصت مناسبی برای رسیدن به توافق جامع با وجود اختلافات میان طرفین است، گفت: معتقدم یک هفته هم برای رسیدن به توافق کافی است. چنانچه همه طرف‌ها به یک واقع‌بینی در این زمینه رسیده باشند که تحریم‌ها کارایی ندارد و برنامه‌ هسته‌ای در ابعاد مختلف ادامه پیدا خواهد کرد.

 آمادگی ایران برای توافق در بهمن‌ماه

وزیر امورخارجه کشورمان درخصوص آمادگی و پتانسیل ایران برای رسیدن به توافق به نکته جالب توجهی اشاره کرده و تاکید می‌کند: پیش‌بینی این کار سخت است و در عالم سیاست کار خوبی نیست اما اطمینان دارم جمهوری اسلامی ایران با هدف به نتیجه رسیدن در مذاکرات، حفظ دستاوردهای علمی، همزمان با تامین منافع ملی، وارد کار شده است.
 
بنابراین اگر طرف مقابل آمادگی این کار را داشته باشد ما هم کاملا آماده‌ایم تا در بهمن‌ماه و در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به نتیجه برسیم. ظریف با اشاره به انتقادات از سفر وی به پاریس با توجه به درج یک کاریکاتور موهن در یکی از نشریات این کشور، تاکید کرد که در دیپلماسی نمی‌توان با قهر کاری را پیش برد.
 
باید در همه صحنه‌ها حضور داشته باشیم و دیدگاه‌هایمان را به‌طور شفاف و منطقی و جدی بیان کنیم.

وی سفر خود به فرانسه را با توجه به نقش این کشور در مذاکرات ضروری و لازم اعلام کرد و همچنان افراط و توهین به مقدسات را به هر شکل و نوع آن محکوم دانست. ظریف با اشاره به اینکه خطوط قرمز همواره در مذاکرات رعایت شده و از آن عدول نخواهد شد به موضوع پیاده‌روی خود با جان کری نیز اشاره و تاکید کرد که این پیاده‌روی تنها به‌دلیل جلسات طولانی و خسته‌کننده بود که البته طبیعی است مورد توجه رسانه‌ها قرار بگیرد و این نکات در دیپلماسی کاملا امر طبیعی است و نباید زیاد به حواشی پرداخت. وی با انتقاد از نگرش‌های جناحی به مذاکرات و ایرادگیری‌های این‌چنینی گفت که هیچگاه جناحی نبوده و نخواهد بود و از منتقدان انتظار دارد منافع ملی را فدای ملاحظات جناحی نکنند. ظریف مذاکرات را نیز در مرحله بسیار جدی و مهم عنوان کرد. 

 حواشی مذاکرات هسته‌ای 

سرگئی ریبکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه درخصوص مذاکرات هسته‌ای و روند کلی آن گفت: تمام طرف‌ها در مذاکرات ایران و میانجیگران بین‌المللی هنوز اراده سیاسی برای رسیدن به راه‌حل نهایی در چارچوب زمانی تعیین‌شده میان این کشورها را دارند. وی البته افزوده پیشرفت‌ها کند بوده و به‌رغم رایزنی‌های فشرده و پرشمار هنوز اختلافات جدی باقی مانده است. وی درخصوص موضع روسیه نیز خاطرنشان کرد: ما بر این باوریم توافق در مذاکرات هسته‌ای تنها بر اساس منافع طرفین ممکن خواهد بود.

رویترز نیز در گزارشی آنگونه که ایسنا نوشته است پیشرفت مذاکرات را کند دانسته، یکولاس ریویر، مذاکره‌کننده فرانسه پس از ترک مقر اتحادیه اروپا در ژنو، گفت: فضای مذاکرات مثبت بود اما من فکر نمی‌کنم که ما به پیشرفت زیادی دست پیدا کرده باشیم.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی هم گفته است: رایزنی‌ها مثبت و گسترده بود. ما تمام موضوعات روی میز مذاکره را بررسی کردیم و رایزنی‌هایی جدی داشتیم. ما هنوز برای رفع اختلافات میان دو طرف مذاکره‌کننده تلاش می‌کنیم.
 
اتحادیه اروپا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: مذاکره‌کنندگان ایران و گروه 1+5 رایزنی‌های جدی و مفید در ژنو داشتند و ماه آینده دوباره با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

البته بر اساس یک سنت همیشگی و متعارف هیچ گاه دیپلمات‌ها آن هم در موضوع مذاکراتی با این حد از اهمیت، دستان خود را رو نمی‌کنند و باید دید در نهایت روندی که به لحاظ شکلی و انعکاس بیرونی تند و شتابان شده به چه نقطه‌ای رهنمون خواهد شد.