به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از شبکه مجازی آستان،حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی یکی از مبارزان همراه امام خمینی (ره) قبل از پیروزی انقلاب است که در راه فعالیت ها و مبارزات انقلابی به کشورهای اروپایی و نیز کشورهای خاورمیانه از جمله سوریه، لبنان، اردن، عربستان، پاکستان، و افغانستان سفر کرده است.

او نمایندگی امام خمینی(ره) را به عنوان رابط بین مسئولین عالی‌رتبه عراقی با ایشان بر عهده داشت. حجت الاسلام والمسلمین دعایی که در حال حاضر معتمد اکثریت گروه های سیاسی کشور به شمار می رود، یکی از افرادی بود که با قافله انقلاب از پاریس وارد تهران شد.

به طور طبیعی حجت الاسلام والمسلمین دعایی در جریان مبارزات انقلابی، با مرحوم سید صادق طباطبایی نیز دیدارهایی داشته و در برخی امور، به طور مستقیم با او همکار بوده است.

مدیر مسئول روزنامه اطلاعات،در گفتگو با شبکه مجازی آستان با بیان دو خاطره از مرحوم طباطبایی از اشتیاق او هنگام بازگشت به تهران با قافله انقلاب گفت. این دو خاطره از زبان محمود دعایی به شرح زیر است:

وقتی مرحوم طباطبایی اشک ریخت

زمانی که هواپیمای (ایر فرانس) وارد فضای ایران شد مرحوم طباطبایی از پنجره به خاک ایران نگاه کردند و اشک از چشمان ایشان سرازیر شد و زمزمه ای زیر لب می کرد. اشتیاقی که آن مرحوم داشت قابل توجه بود که این حالت ایشان تاثر و شکوهمندی خاصی را به وجود آورده بود.

اولین دیدار مرحوم طباطبایی با امام(ره)

من رابط ملاقات مرحوم طباطبایی و امام (ره) برای اولین دفعه بودم.آن مرحوم از من خواستند تا به امام(ره) بگویم که فردی به نمایندگی از اتحادیه انجمن های دانشجویی به خدمت ایشان رسیده و توضیح دیگری ندهم و وی را به ایشان معرفی نکنم. زمانی که مرحوم طباطبایی وارد اتاق شدند امام (ره) از وی پرسیدند که شما،آقا صادق هستی یا آقا جواد، که امام (ره) با هوش و زکاوت بالای خود وی را شناختند که یکی از پسران مرحوم آیت الله سلطانی است. ملاقات وی با امام راحل(ره) مدت زمان زیادی طول کشید بعد از ملاقات مرحوم طیاطبایی نزد آقا سید مصطفی خمینی رفته و گفتند امام (ره) لطف کردند و یک ساعت صحبت کردند و یک فضای صمیمی ایجاد کردند. من نتوانستم صحبت ها و خواسته های خود را بگویم که مرحوم آقا سید مصطفی به شوخی به آن مرحوم گفت: آقا صادق، سید وقتی چونه رو ول کنه ول شده دیگر…