به گزارش سرویس علم وفناوری برنا، دکتر احمدی‌نژاد ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از 8 دستاورد زیست فناوری کشور ضمن تقدیر از همه دست‌اندرکاران، محققان، مهندسان، طراحان و حمایت کنندگان اجرای دستاوردهای زیست فناوری تصریح کرد: این دستاوردها عموماً در حوزه تولید دارو، بهداشت، سلامت و صیانت از سلامت محیط کار، کاربرد دارد که همه آن‌ها از ضروریات قطعی هر جامعه‌ای به‌شمار می‌رود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز فعالیت‌های علمی و تبدیل علم به عنصر مفید در جامعه اعم از فناوری و روش‌های تربیت متخصصان در ایران رشد بسیاری یافته است، خاطر نشان کرد: ایجاد یک فناوری و ابداع علمی به راحتی انجام نمی‌شود و نیازمند فکر، اندیشه، حوصله، مقاومت و تحمل سختی‌ها است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: هیچ دستاورد ارزشمندی در تاریخ که تاثیری مثبت در زندگی بشر داشته هرگز بدون تحمل سختی‌ها به‌وجود نیامده و زندگی همه دانشمندان، فناوران و انسان‌های بزرگ در تاریخ همواره با مشکلات و تحمل سختی‌ها همراه بوده است.

رییس‌جمهور تصریح کرد: اگر در بهترین شرایط اقتصادی کشور هم باشیم، باز هم تولید دانش و علم کار بسیار سختی است، چرا که در شرایط بهبود وضع اقتصادی نیز، سرمایه و ثروت در جهت‌های دیگری هدایت می‌شود.

دکتر احمدی‌نژاد لذت کار علمی و فناوری را بسیار بالا و غیرقابل مقایسه با سایر لذت‌ها دانست و گفت: هنگامی که انسان کاری علمی انجام می‌دهد که منشأ خدماتی برای مردم می‌شود، بسیار ارزشمند بوده و لذت آن با هیچ لذتی قابل مقایسه نیست.

رییس‌جمهور افزود: لذت حقیقی در زندگی انسان جایی است که انسان از رفاه، سلامت و آرامش دیگران خرسند شود.

دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه بهره‌برداری از دستاوردهای زیست فناوری و قرار گرفتن در این جایگاه پایان راه نیست، بلکه حرکت در مسیر علمی باید ادامه داشته باشد، گفت: باید در مسیر رفع نیازهای کشور تلاش گسترده‌ای انجام دهیم چرا که علم و فناوری هیچ مرز و محدودیتی ندارد، باید در مسیر کسب قله‌های علمی و فناوری نگاهی بلند در سطح ملی و بین‌المللی داشته باشیم.

رییس‌جمهور با تأکید بر ضرورت پشتیبانی دولت و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور در مسیر تولید دستاوردها و راه‌اندازی خطوط تولید مورد نیاز پس از ساخت نمونه اولیه، خاطر نشان کرد: حمایت دیگر دولت این است که دستگاه‌های تولید شده را اولاً به مراکز مورد نیاز در داخل کشور معرفی کرده و ثانیاً شرایط واردات را به گونه‌ای تغییر دهد که خرید نمونه داخلی آن برای مصرف‌کننده به صرفه‌تر باشد.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: سرعت کار علمی در کشور باید حفظ شده و به جایی برسیم که همه دانش پس از تولید، بلافاصله به زندگی مردم منتقل شده و آثار خود را در جامعه بگذارد.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه مورخان و صاحبنظران تاریخی می‌دانند که ایران با سایر نقاط دنیا تفاوت بسیاری دارد، گفت: همانگونه که خداوند در معادن مختلف فواید و منافع گوناگونی قرار داده، انسان‌ها نیز در طول تاریخ استعدادها و خصوصیات متفاوتی را به دست می‌آورند؛ هر ملتی ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به خود را دارد و ملت ایران همواره در علم و فرهنگ برجسته بوده است و به همین خاطر تمدن‌هایی که در این سرزمین بوجود آمده از عالمانه‌ترین و بافرهنگ‌ترین تمدن‌های تاریخ بوده است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: استعداد، توانمندی، روح کاوشگر و کمال‌جو در میان ملت ایران بسیار زیاد است و در سرزمین ایران هیچ محدودیتی برای انجام کار علمی وجود ندارد که باید آن را حفظ کنیم تا بتوانیم به قله‌ها دست پیدا کنیم.

رییس‌جمهور گفت: امروز بیشتر نیاز کشور توسط متخصصان در داخل تولید می‌شود، که البته این به معنای آن نیست که ما نمی‌خواهیم از دستاوردهای سایر کشورها استفاده کنیم؛ ایرانیان هیچگاه در استفاده از علم و فناوری سایر ملت‌ها تعصبی نداشتند اما این موضوع که ما خود را به حدی باور داشته باشیم که بتوانیم همه قله‌ها را فتح کنیم، بسیار ارزشمند است.

دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه کمک به توسعه مرزهای دانش، بهبود فرهنگ و زندگی انسانها ماموریت تاریخی ملت ایران است که پایه آن در کار علمی قرار دارد، گفت: مطمئناً با سرعتی که امروز دانشمندان و متخصصان ایرانی در انجام کارهای علمی و فناوری دارند، روز نشستن ملت ایران بر قله‌های علم و فناوری دنیا دور نخواهد بود.

در ابتدای این مراسم سلطان خواه معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گزارشی از آخرین اقدامات و فعالیت‌های انجام گرفته در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری کشور ارائه کرد.