به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا نسرین سلطان خواه معاون علمی_فناوری رییس جمهور در دوازدهمین جشنواره ابن سینا که صبح امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: خوشحالیم که در این ایام مبارک، شاهد برگزاری این جشنواره هستیم زیرا برپایی این جشنواره از یک طرف اقتدار علمی و پیشینه ریشه دار آن‌را نشان می‌دهد و از طرف دیگر درک عمیق و صحیح ملت ما را از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در ایران نمایان می‌سازد.

وی افزود: مردم ایران درک کرده‌اند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی راهی جز پیشرفت ندارند تا پایه‌های استقلال کشور استوار شود. در واقع اگر ما خواهان اقتصاد پیشرفته کشور باشیم نیازمند یک ابزار مقتدر به نام علم و فناوری هستیم که خوشبختانه در بدو انقلاب اسلامی توجه زیادی به این نکته شد.

سلطان خواه تصریح کرد: طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی حرکت‌های خوبی به جهت دستیابی به اهداف والای کشور ترسیم شده است و در قانون اساسی هم نکات ویژه‌ای در حوزه پزشکی و سلامت به چشم می‌خورد. 

معاون علمی_فناوری رییس جمهور با اشاره به حکیم بزرگ «ابن سینا» گفت: یکی از ویژگی‌های غالبی که ابن سینا را از دیگر دانشمندان جدا می‌سازد نوآوری آن است که این ویژگی باید الگویی باشد برای تمام دانشجویان و دانشگاهیان. شاید بتوان گفت جشنواره ابن سینا یک تمرین جدی است برای حضور نخبگان پزشکی در جشنواره رازی.

وی بیان داشت: از دانشگاه علوم پزشکی تهران با قدمتی که دارد انتظار می‌رود برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی الگوسازی کرده و قطب علمی کشور را راه‌اندازی کند. دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور به عنوان یک الگو معرفی می‌شود تا براساس تجربیات آن، دیگر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی راه‌های پیشرفت علمی خود را ترسیم کنند و دست‌یابی به این امر مستلزم حمایت‌های جدی از طرف مسوولان است. 

معاون علمی_فناوری رییس جمهور افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های ابن سینا پی بردن به ارتباط روح و جسم است که روش درمانی جدیدی را ارایه می‌کند در نتیجه پزشکی که با بیمار سروکار دارد با توجه به این ویژگی می‌تواند با او همدردی کند و این امر یکی از اخلاق‌های مهم پزشکی بر اساس الگوی اسلامی ایرانی در جهان است.

سلطان خواه با توجه به محل زیستگاه و رشد نخبگان ادامه داد: محل زندگی و رشد نخبگان بیشترین اهمیت را برای پیشرفت علمی دارد که معمولاً دانشگاه به عنوان این مرکز بزرگ معرفی می‌شود به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان با دانشگاه‌ها دارای ارتباط صحیح و مناسب است تا بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های حمایتی‌مان به عنوان پشتوانه نخبگان جامعه تلقی شویم. 

موضوع علم، فناوری و نوآوری نظام هیچ‌گاه از هم گسسته نیست

وی تصریح کرد: موضوع علم، فناوری و نوآوری نظام هیچ‌گاه از هم گسسته نیست و باید سعی شود این سه عنوان در کنار یکدیگر مطرح شوند تا به پیشرفتی به نام نظام حرفه‌ای علمی در کشور دست یابیم.

معاون علمی_فناوری رییس جمهور افزود: طرح اعطای پژوهانه به دانشجویان و نخبگان ارایه شده است و همچنین از نشریات دارای درجه علمی معتبر حمایت می‌کنیم.

سلطان خواه در پایان ابراز داشت: تعامل مناسب وزارت بهداشت با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری باعث شده است که در ارایه خدمات، مسیر کوتاه‌تر و کم هزینه‌تری برای دستیابی به اهدافمان را داشته باشیم.