به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، همانطور که دغدغه «محیط زیست و لزوم سبز نگه داشتن زمین»، ذهن تمام فعالان محیط زیست را به خود مشغول کرده، چندین سال هم هست که تبدیل به شعار انواع و اقسام تبلیغات بازرگانی شده است. در این بین کارخانه های تولید و بسته بندی چای سبز نیز در تبلیغات خود  با این شعار که «همه چیز باید سبز باشد، چای هم باید سبز باشد!» بر اثر معجزه گونه مصرف چای سبز بر پیشگیری از بروز برخی سرطان ها مانور می دهند.

اما یافته های جدید محققان موسسه تحقیقات سرطان دانشگاه ماساچوست آمریکا نشان می دهد که این تبلیغات کاملا فریبنده هستند. بر اساس نتایج این مطالعات، مصرف چای سبز هیچ گونه تاثیری بر کاهش میزان ابتلا به سرطان سینه در بین زنان ندارد.

پیش از این تحقیقات ابتدایی که بر روی حیوانات انجام شده بود، نشان می داد مصرف چای سبز، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. اما تحقیقات بعدی مشخص کرد، پیش بینی وجود چنین اثر بیولوژیکی در انسان ها اشتباه بوده است.

این تحقیق همچنین مشخص کرد که مصرف چای سبز، چه یک فنجان در هفته و چه 10 فنجان در روز، هیچ گونه اثری برای مقابله با سرطان سینه ندارد.

بر اساس این گزارش، محققان با توجه به یافته های خود اعلام کردند که زنان باید اثر پیشگیرانه چای سبز علیه سرطان سینه را فراموش کنند، اما بهتر است مصرف آن را قطع نکند؛ چراکه این نوع چای آنتی اکسیدان های مختلفی دارد که می توانند برای بدن مفید باشند. همچنین این پژوهشگران اعلام کرده اند که تحقیقات خود درباره اثر چای سبز بر روی انواع دیگر سرطان را ادامه خواهند داد.