به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سورنا ستاری در مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی که دیروز در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، با تاکید بر تلاش برای ایجاد فرهنگ فناوری در کشور اظهار داشت: باید جهت‌گیری سیاست های کشور را به سمت فناوری سوق دهیم که تحقق این موضوع نیازمند هماهنگی های بین تمامی دستگاه های اجرایی، فرهنگی، نهادها و سازمان‌ها است در این راستا باید ستون فقرات برنامه ششم توسعه کشور که هم اکنون در حال تدوین است حاوی توسعه و تجاری‌سازی فناوری بشود چرا که کشور راهی جز تکیه بر ظرفیت های داخلی خود ندارد اگر چه همکاری های بین المللی اهمیت زیادی دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: باید قبول کرد که مفاهیم فناوری و تجاری‌سازی مفاهیم جدیدی در ادبیات کشورند. کشوری که تاکنون بودجه‌ریزی آن بر پایه نفت بوده و از سوی دیگر تا به امروز متکی بر پول حاصل از فروش نفت فناوری هم خریده است، این مفاهیم کاملا جدید است، این در حالی است که فناوری و دانش پشت اختراع را نمی توان با پول خرید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: کشورها در صورتی می‌توانند جلوی مهاجرت تخبگان خود را بگیرند که تکنولوژی و فناوری را با اتکا بر توان داخلی کشور توسعه دهند.

به گفته وی در چند ماهی که بنده در دولت تدبیر و امید حضور دارم این جهت گیری ها در حال پیگیری است و در آینده هم دنبال خواهند شد.

ستاری ادامه داد:‌ البته مفاهیم مانند تحقق اقتصاد دانش بنیان، توسعه ظرفیت های داخلی و تحقق سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی(GDP) از جمله موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری است که باید در جهت اجرایی شدن آنها گام برداشت.

تصویب بودجه 630 میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تصویب بودجه 630 میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی در مجلس شورای اسلامی برای سال آینده تصریح کرد: اختصاص این اعتبار و سایر اعتبارات در بخش علم و فناوری کشور آغاز خوبی خواهد بود که در سال آینده شکوفایی چشمگیری در این حوزه مشاهده کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: همیشه تصور می‌شود که تحقق اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه‌های اجرایی کشور به پژوهش و فناوری مشکلات این بخش را حل خواهد کرد، گفت: این درحالی است که مدیریت 99 درصد باقیمانده جهت سوق دادن به این بخش اهمیت بالایی دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگر از سخنانش با تاکید بر اینکه قطعا یک مخترع با مفاهیم تجاری سازی و بازار کامل آشنا نیست، افزود: در این همین زمینه کریدورهای تجاری سازی طراحی شده اند که در جشنواره نوآوری و شکوفایی حضور فعالی دارند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان از فعالیت این کریدورها و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر حمایت لازم را انجام خواهند داد.

ستاری افزود: شاید تعداد اندکی از اختراعات مشکل سرمایه گذاری داشته باشند در حالی که عدد قابل توجهی از اختراعات مشکل تامین بازار دارند به طوری که اکثر مخترعان نمی توانند برای اختراع خود بازار پیدا کنند.

وی با اشاره به مکانیزم بنیاد ملی نخبگان برای حمایت از اختراعات گفت: اختراعات پس از داوری در جشنواره های منطقه ای، استانی و ملی بنیاد و دریافت تاییدیه سطح 3 اختراعات، 3 تا 5 میلیون تومان از سوی بنیاد ملی نخبگان حمایت می شوند تا طرح خود را برای ارائه به بخش تجاری سازی آماده کنند سپس این اختراعات در بخش تجاری سازی جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی حضور می یابند تا از امکانات تجاری سازی استفاده کنند که شامل استفاده از تسهیلات صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و کریدورهای تجاری سازی است.

راه اندازی بورس ایده
ستاری با اشاره به راه اندازی بورس ایده تا پایان سال جاری در سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امیدواریم با راه اندازی بورس ایده و قیمت گذاری اختراعات، بازار خرید و فروش اختراعات و فضای امنی به دور از دغدغه هایی مانند سرقت اختراع ایجاد شود.
وی در پایان اظهارامیدواری کرد که با برگزاری جشنواره نوآوری و شکوفایی به مدل مناسبی برای حمایت از اختراعات و به زبان مشترک بین مخترعان، سرمایه گذاران و بازار برسیم.

یادآور می‌شود، ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی از 14 بهمن آغاز به کار کرده و تا 17بهمن در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران ادامه خواهد داشت.