پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد موفق به تولید نوعی از پوشش‌های سطح بر پایه کوپلیمر «وینیل استات 1- هگزن» شد که می توانند ضمن مصرف به عنوان پایه رنگ، جایگزین مناسبی برای رنگ های برپایه آکریلیک که هم اکنون وارداتی هستند، باشد. 
به گزارش سرویس اجتماعی برنا، فرهاد امانی زاده در این باره گفت: با توجه به تولید مواد اولیه پوشش مذکور در داخل کشور این پروژه می تواند پس از طی مراحل صنعتی و دانش فنی به مرحله تولید صنعتی وارد شود.

وی با بیان این مطلب که نتایج این پژوهش طی مقاله ای در نشریه Polymer International پذیرش شده، افزود: از ماده وینیل استات به روش پلیمریزاسیون امولسیونی، پلی وینیل استات تهیه می شود که مصرف عمده آن به عنوان چسب ویژه چسب چوب به شکل لاتکس غلیظ با ویسکوزیته بالاست.

امانی زاده ادامه داد: از این پلیمر همچنین به عنوان پایه ی رنگ های ساختمانی به شکل لاتکس استفاده می شود.اما از آنجا که این پلیمر پس از خشک شدن سخت و شکننده است برای رفع آن از مواد نرم کننده ای نظیر دی اتیل فتالات یا دی متیل فتالات استفاده می شود که البته این مواد به مرور زمان از پلیمر خارج شده و پلیمر مجددا شکننده می شود.

وی تصریح کرد: راه دیگر استفاده از مونومرهای نرم کننده ای نظیر دی بوتیل مالئات، اتیلن یا 1-هگزن و واکنش دادن آن ها با وینیل استات است که نتیجه آن منجر به نرمی دائمی پلیمر می شود و حاصل آن پلیمری مقاوم در برابر اشعه UV و خواص مکانیک مناسب بوده، همچنین با توجه به تولید وینیل استات در صنعت پتروشیمی و عدم نیاز به اعمال فشار برای تولید پوشش نهایی این پروژه از توجیه فنی و اقتصادی برخوردار است.

فرهاد امانی زاده، پژوهشگر و کارمند دانشکده نفت (آزمایشگاه های مهندسی نفت) تا کنون دو کتاب تحت عناوین «طراحی راکتورهای شیمیایی» و «کنترل فرآیند در مهندسی شیمی و پلیمر» تالیف کرده است.