ویکتوریا دانشور خواهر سیمین دانشور که چندی پیش خانه خواهرش را فروخت گفت: ما این خانه را به شهرداری فروختیم تا این به «خانه ادبیات» تبدیل شود.

او ادامه داد: اما متاسفانه شنیدم که وسایل خانه در حال تخلیه شدن است که این مسئله به هیچ وجه در قرارداد ما ذکر نشده و خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد با همان بافت کتاب ها و حتی میز و صندلی اش معنی می گیرد خود ملک به تنهایی نمی تواند حق مطلب را راجع به این دو هنرمند ادا کند.

سپیده سیروس‌نیا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نیز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفت: با اشاره به ثبت شدن خانه‌ی سیمین دانشور در 24 اسفندماه سال 1383 در فهرست آثار ملی، گفت‌: براساس منابع موجود، در زمان تهیه‌ی پرونده‌ی ثبتی این خانه، این بحث مطرح شد که خانه به‌دلیل حضور جلال و سیمین به ثبت رسیده، بنابراین همه‌ی آثار و اموالی که در خانه با این موضوع ارتباط دارند، نیز ثبت شده و اکنون مورد بحث‌اند.

او با تأکید بر این‌که انجام هر اقدامی در این خانه مانند مرمت و تخلیه‌ی خانه توسط شهرداری باید با نظارت و هماهنگی اداره‌ی میراث فرهنگی انجام شود، ادامه داد: در مکاتبه‌ای که با شهرداری تهران خواهیم داشت،‌ بر این موضوع تأکید می‌شود.

با اشاره به قرار گرفتن خانه‌ی «نیما یوشیج» در همسایگی خانه‌ی سیمین و جلال، اظهار کرد: در زمان تهیه‌ی پرونده‌ی ثبتی خانه‌ی سیمین و جلال، شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعهداتی را برای بهره‌برداری و حفاظت از آن با ایجاد «کانون فرهنگی سیمین‌، جلال و نیما یوشیج» داشتند. بنابراین حالا باید به اجرای این تعهدات توجه شود.

سیروس‌نیا تأکید کرد: خانه‌ی سیمین بدون اشیا و اموالی که درون آن است، تقریبا هویت ندارد؛ کتاب‌ها‌، مکاتبات‌، دست‌نوشته‌ها‌ و نامه‌های منتشرنشده‌ی سیمین و جلال هر کدام یک تاریخ و هویت هستند.

او در پایان دوباره با تأکید گفت: با توجه به ثبتی بودن این بنای تاریخی، هر نقل و انتقالی در خانه‌ی سیمین دانشور باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران باشد.